Ulaskom Hrvatske u tzv. Schengenski sustav drastično će se pooštriti i kontrola na graničnim prijelazima. Za pogranično stanovništvo županjske Posavine to donosi samo probleme. Prema uredbi koju je u četvrtak izglasao Europski parlament sve građane Europske unije i građane trećih zemalja sustavno će se provjeravati pri ulasku ili izlasku iz Europske unije u bazama podataka, primjerice kod izgubljenih ili ukradenih osobnih dokumenata, izvijestio je Europski parlament.
“Sigurnost naših vanjskih granica podrazumijeva izgradnju snažnog štita u borbi protiv terorizma u Europi i očuvanja prava na život koje je preduvjet svih ostalih prava. Svaki spašeni život, zahvaljujući otkrivanju potencijalnih stranih boraca, vrijedi uloženog napora, a sustavne provjere u bazama podataka obvezan su korak naprijed kako bismo našim građanima pružili minimalnu zaštitu, što je i naša temeljna dužnost”, izjavila je izvjestiteljica Monica Macovei.
Novu uredbu, kojom bi se izmijenio zakonik o schengenskim granicama (Schengen Borders Code, SBC), predstavila je Europska komisija u prosincu 2015. godine. Uredba obvezuje države članice da provode sustavne provjere svih osoba koje prelaze vanjske granice Europske unije u bazama ukradenih i izgubljenih osobnih dokumenata, Schengenskom informacijskom sustavu (SIS) i ostalim relevantnim bazama podataka. Provjere zračnih, morskih i kopnenih granica bit će obvezne i kod ulaska i kod izlaska iz EU-a. Parlament i Vijeće postigli su dogovor oko novih pravila 5. prosinca prošle godine. Promjena pravila odgovor je na terorističke prijetnje u Europi, u kontekstu nedavnih napada u Bruxellesu, Parizu i Berlinu, te na fenomen “stranih boraca”, tj. EU građana koji se pridružuju terorističkim skupinama kao što je tzv. Islamska država u Siriji i Iraku.
Međutim, ako zbog najavljenih sustavnih provjera dođe do usporavanja kopnenog i morskog graničnog prometa, države članice umjesto toga mogu izvršiti ciljane provjere, pod uvjetom da procjena rizika ukazuje kako neće doći do prijetnji unutarnjoj sigurnosti i javnom redu.
Osobe koje ne moraju proći kroz ciljanu provjeru morat će proći kroz uobičajenu provjeru kako bi se utvrdila valjanost putnih dokumenta i dokazao identitet.
Uredba će stupiti na snagu dvadesetog dana nakon objave u Službenom listu Europske unije. Pravila će od tog trenutka biti neposredno obvezujuća u većini država članica.