Njime su iskazali svoje protivljenje jednostranom otkazivanju Temeljnog kolektivnog ugovora i najavljenom smanjivanju materijalnih prava u prijedlogu državnog proračuna. Naime, nakon provedenog postupka mirenja nisu prihvaćeni zahtjevi sindikata. Drugi razlog za štrajk upozorenja je najavljeno smanjenje izdvajanja sredstava za plaće zaposlenih.
Prema riječima sindikalista, neprihvaćanjem njihovih zahtjeva stvoreni su uvjeti za provođenje sindikalnih akcija, a jednodnevni štrajk upozorenja samo je prvi korak u borbi za svoja prava. U štrajku upozorenja sudjelovale su i medicinske sestre i tehničari, no pacijentima i bolesnicima pružena je ista usluga kao i svaki dan. Osim plakata i bedževa u vinkovačkoj općoj bolnici, štrajk nije bio vidljiv. Kako su medicinske sestre i tehničari štrajkali na ovaj način, službenih podataka o odazivu nema. No zato, prema podacima područnog odjela nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske, u Vukovarsko – srijemskoj županiji, od 790 zaposlenih, 627 bilo je u štrajku, a od 520 članova sindikata, 408 se odazvalo na poziv svoje središnjice.
Prema ovim podacima odazvalo se oko 80 posto zaposlenih u srednjim školama Vukovarsko – srijemske županije. Podatke o odazivu zaposlenih u osnovnim školama na području županije dobili smo od voditelja ureda Sindikata hrvatskih učitelja, Aleksandra Lukadinovića. Podaci se odnose na 47 od ukupno 49 škola, u kojima su zaposlena 1952 djelatnika, a štrajkalo je njih 1456 ili 75 posto. Od 1551-og člana sindikata hrvatskih učitelja štrajkalo je 1311, odnosno 85 posto. Na području Slavonije i Baranje ukupno se odazvalo više od 90 posto članova sindikata hrvatskih učitelja.