Na tom se lokalitetu usred šuma spačvanskog bazena istražuje kompleks humaka – tumula, a u svakom je evidentirano i desetak ukopa. U sedmoj sezoni istraživanja ekipa je mjesec dana radila na mjestu gdje su otkrili grobnice tumule i u njima bogate priloge, koji upućuju na to da se u blizini nalazi i naselje iz kasnog brončanog i mlađeg željeznog doba, starije od 3000 godina. Na tri lokacije u okolici tumula tražili su ostatke naselja, od kojih bi jedna od njih mogla skrivati nekadašnje naselje, ali će to biti predmet istraživanja sljedeće godine.
– U grobnicama smo pronašli ulomke keramike, kosti, bronce i dostavili ih Institutu “Ruđer Bošković” na istraživanje kako bi se utvrdilo koje su starosti. Zanimljiva je posuda s kostima koju smo pronašli u jednom od tumula i koja se koristila u obredima naroda koji su tu živjeli. Prema našim saznanjima, ovdje su se mijenjali narodi i kulture, što se vidi na razinama u zemlji. Bit će ovdje još godinama posla za arheologe, jer ovdje je neviđen kompleks humaka koje tek treba istražiti – kaže Lisa Waloock, engleska arheologinja, voditeljica projekta.
Nalazi su zaštićeni i otvorit će se sljedećeg ljeta, kada će početi osma sezona istraživanja tumula u spačvanskoj šumi nedaleko od autoceste Zagreb – Lipovac, što svjedoči kako su i prastanovnici uvidjeli prometnu važnost mjesta gdje su sagradili svoje naselje. Ovo je nalazište, uz ostala dosad otkrivena nalazišta pod humcima, velike važnosti za razjašnjenje mnogih pitanja vezanih uz formiranje ritualnih krajolika, regionalne varijacije pogrebnih običaja kasnog brončanog doba te pitanja uloge tog dijela Hrvatske kao raskrižja tadašnjih puteva između Istoka i Zapada. Projekt zajednički financiraju Ministarstvo kulture te sveučilišta iz Tajvana i Southamptona.
Ćosić-Bukvin inicijator iskapanja
Sve je počelo zahvaljujući povjesničaru amateru Ivici Ćosić-Bukvinom iz Vrbanje, koji je bio inicijator iskapanja i vodič međunarodnoj ekipi arheologa.
– Već godinama znam za ovu lokaciju i kada sam to rekao arheolozima u županjskom muzeju, okupila se međunarodna ekipa stručnjaka, koji ovamo dolaze već sedmu godinu. Studenti se mijenjaju, a profesori su uglavnom isti svih ovih godina. Na ovom mjestu je 108 tumula, ali na cijelom području je 18 lokaliteta s ukupno oko 800 tumula – kaže Ćosić-Bukvin.
Tumul opustošen 20-ih godina?
Prema podacima Gradskog muzeja “Stjepana Grubera”, nalazište Purić-Ljubanj ne spominje se u pisanim izvorima ni u arhivskoj građi. Jedini podatak o prethodnim aktivnostima na ovom nalazištu dolazi iz usmenog priopćenja iz druge ruke, a spominje inženjere koji su radili na gradnji savskog kanala 20-ih godina prošlog stoljeća i koji su navodno opljačkali jedan od tumula. Navodno je pronađen keramički materijal za koji se ne zna gdje je završio.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ/glas-slavonije.hr