Skupština Vukovarsko-srijemske županije (VSŽ) proteklog je četvrtka donijela Socijalni plan za razdoblje od 2021. do 2027., koji obuhvaća analizu kapaciteta, dostupnost mreže socijalnih usluga i specifične ciljeve razvoja institucionalnih i izvaninstitucionalnih socijalnih usluga, s posebnim naglaskom na usluge za skupine u većem riziku od socijalne isključenosti te način provedbe.
Manje stanovnika
Izradio ga je Savjet za socijalnu skrb u suradnji s doc. dr. sc. Anom Opačić iz Studijskog centra socijalnog rada Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, s lokalnim jedinicama i s udrugama iz područja socijalne skrbi. Ciljevi su provedbe programa poboljšanje kvalitete života, smanjenje rizika od siromaštva, unaprjeđenje ravnomjerne dostupnosti i kvalitete sveobuhvatne socijalne skrbi…
Socijalnom slikom stanovništva i ranjivih društvenih skupina obuhvaćeni su rizik od siromaštva, potrebe starijih osoba u županiji, struktura osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju, djeca, mladi i obitelji u riziku, dostupnost socijalnih prava i socijalnih usluga u županiji. Ukazano je na osjetan pad broja stanovništva. Prema podacima zadnjeg popisa iz 2011. godine, u VSŽ-u je živio 179.521 stanovnik. Danas se procjenjuje da ih je približno 30.000 manje. Stope rizika od siromaštva, koje predstavljaju postotak osoba koje imaju dohodak ispod praga rizika od siromaštva, i prema dohodovnoj i prema potrošnoj metodi, pokazuju da VSŽ ima značajno veće stope rizika od siromaštva od državne razine. Dok je na razini Hrvatske prema dohodovnoj metodi 19,2 posto, u VSŽ-u ona iznosi 31,9 posto. Stopa siromaštva prema potrošnoj metodi u RH je 17,1 posto, a u najistočnijoj županiji 32,3 posto.
Nezaposleni, blokirani
Najpovoljniju stopu, prema oba promatrana parametra, ima grad Vinkovci, a najlošiju grad Otok. Što se tiče ruralnih sredina, najkritičnije je stanje u općinama Gunja, Borovo, Tordinci, Markušica, Stari Jankovci, Andrijaševci, Trpinja, Babina Greda, Bošnjaci, Drenovci i Štitar, s više od 40 posto građana u riziku od siromaštva prema nekoj od metoda. Riziku siromaštva treba dodati i podatke o nezaposlenosti i o blokiranim potrošačima. Tu je i značajan broj starijih osoba, oko 13.700, koji su korisnici poljoprivredne, invalidske i obiteljske mirovine, čiji su prosjeci u općinama i gradovima ispod granice rizika od siromaštva. Sustav socijalne skrbi zajamčenim minimalnim naknadama (ZMN) pokriva samo oko dva posto stanovništva u siromaštvu. Na području nadležnosti Centra za socijalnu skrb Vinkovci 2,4 posto stanovnika primatelji su ZMN-a. Na području nadležnosti CZSS-a Vukovar taj je udjel 2,05 posto, na području CZSS-a Županje je 2,21 posto, kao i na području podružnice Ilok. Svi su ti postotci nešto viši od nacionalnog udjela, koji iznosi 1,45 posto stanovnika.
U zadnjih nekoliko godina bilježi se trend smanjenja broja primatelja ZMN-a.
DUGUJU VIŠE OD POLA MILIJARDE KUNA
Vukovarsko-srijemska županija, prema podacima iznesenim u Socijalnom planu, na kraju 2020. imala je 9896 blokiranih građana (8,36 posto radno sposobnog stanovništva), koji duguju ukupno 539.014.502 kuna. Prosječan iznos duga je 54.467,92 kuna, što je značajno niže nego prosječni dug na nacionalnoj razini, ali uz nezaposlenost značajan je rizik daljnjeg povećanja duga, pa i siromaštva. Najmanji udjel blokiranih potrošača imaju općine Borovo, Tompojevci i Negoslavci, a najveće gradovi Vinkovci i Vukovar te općina Stari Mikanovci.
Marija Lešić Omerović
Izvor: glas-slavonije.hr