– Kada smo prijavljivali krmače za poticaje, nismo pojma imali o ovome. Rok za prijavu bio je do kraja svibnja i tko je od nas mogao znati da će nas poharati ekstremna suša, prepoloviti nam urod i baciti na koljena – ogorčen je Antun Golubović iz Đurića, koji ima 15 krmača.
Dodaje da mu je urod kukuruza smanjen za čak 60 posto, cijena stočne hrane skočila je u nebo i oni koji na svojim njivama nisu uspjeli proizvesti dovoljno hrane za prehranu stoke prisiljeni su je se rješavati.
– Uzgajivači crne slavonske pasmine svinja dovedeni su u nezavidan položaj. Krmače moramo zadržati, u slučaju da ih pošaljemo na klanje, ostajemo bez poticaja, a čak smo obvezni i vratiti poticaje koje smo dobili. Pitam se hoćemo li biti prisiljeni nakon prašenja ubijati prasce jer ih nećemo imati čime hraniti, što bi bio apsurd – pita se Golubović, dodavši da se zakonske odredbe objavljuju u Narodnim novinama i da gotovo 90 posto svinjogojaca s njima nije ni upoznata.
Načelnik Odjela za razvoj svinjogojstva u Hrvatskoj poljoprivrednoj agenciji Željko Mahnet pojašnjava da je na snazi Pravilnik o provedbi izravnih plaćanja i pojedinih mjera u ruralnom razvoju za 2012. iz srpnja ove godine. On, između ostalog, propisuje da su uzgajivači koji drže izvorne i zaštićene pasmine domaćih životinja, a podnijeli su i zahtjeve za poticaj u ovoj godini, imaju obvezu držanja životinja tijekom pet uzastopnih proizvodnih godina, i to onolikog broja grla koji je predstavljen u prvoj godini.
Godina izdavanja ZIP Odluke smatra se ujedno i prvom godinom petogodišnje obveze. Pravilnikom su, pojašnjava Mahnet, propisane i posljedice za neispunjavanje propisanih obveza, a tolerirat će se smanjenje broja grla do 10 posto. U slučaju da uzgajivači, primjerice, krmače ne pošalju na klanje, nego ih prodaju drugome ugajivaču koji će ih držati radi daljnje reprodukcije i prijaviti, tada smanjenje broja grla ne podliježe sankcijama.
Inače, prema podacima iz središnjeg popisa uzgojno valjanih svinja koji vodi Hrvatska poljoprivredna agencija, u Hrvatskoj je trenutačno registrirano 114 uzgajivača koji drže ukupno 986 krmača crne slavonske svinje.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ/Glas Slavonije