Miličević će u ponedjeljak na sjednici Gradskog vijeća nazočne informirati o stanju sa ZOiS-om. U prijedlogu nagodbe stoji kako se Grad Županja obvezuje austrijskim trgovačkim društvima isplatiti 517.500 eura (oko 3,9 milijuna kuna), obročno, uz uvjet da prva rata bude isplaćena do kraja travnja ove godine, a ukupan iznos do 31. prosinca 2016.
– Na nagodbu nećemo pristati zato što još nisu iskorištena sva pravna sredstva koja postoje. Za pravo nam daje presuda Vrhovnog suda i ne želim se dovesti u situaciju da potpišemo nagodbu i da me kasnije netko proziva da smo možda mogli dobiti parnicu – kaže Miličević, podsjetivši na slučaj Damira Polančeca, koji je državi uštedio novac, a potom završio u zatvoru.
Miličević dodaje da je riječ o velikom novcu, pa iako austrijske tvrtke u nagodbi gradovima nude plaćanje 50 posto iznosa ukupnih obveza, poručuje da Županja taj novac nema. Napominje da su Vinkovci ponudili platiti 23 posto od ukupne obveze, a ostaje vidjeti hoće li Austrijanci njihov prijedlog prihvatiti.
– Novac nemamo odakle namaknuti, pa i da idemo s prijedlogom kao Vinkovci, a to je u našem slučaju nekih 1,7 milijuna kuna, odakle da i to platimo? – kaže Miličević, koji nastavlja s pravnom bitkom priznajući kako optimistično gleda na cijeli slučaj.
Postupak je, podsjećamo, pokrenut još 2001. godine, kada su gradovi Osijek, Beli Manastir, Vinkovci, Vukovar i Županja osnovali Javnu ustanova Zbrinjavanje otpada istočne Slavonije (ZOIS). Dvije godine kasnije ZOIS je izabrao ponudu Strabaga i Saubermachera, a 2006. s njihovom zajedničkom tvrtkom ZIPOS potpisao ugovor o gradnji regionalnog odlagališta otpada. ZIPOS je trebao u roku od devet mjeseci ishoditi građevinsku dozvolu za gradnju odlagališta, a kako to nije učinio, ZOIS je raskinuo taj ugovor. Austrijske tvrtke podnijele su, i dobile, tužbu protiv ZOIS-a, Međunarodnom arbitražnom sudu u Münchenu zbog pretrpljene štete zatraživši odštetu od 5,7 milijuna eura i tri milijuna kuna. Trgovački sud u Zagrebu krajem 2013. godine priznao je pravorijek Arbitražne komisije, no žalbu ZOIS-a u rujnu prošle godine prihvaća Vrhovni sud koji je prihvatio argumentaciju kako u sporu dvije domaće tvrtke, ZOIS i ZIPOS, nije bilo razloga da se postupak vodi pred međunarodnim sudom. Predmet je vraćen Trgovačkom sudu uz naputak da izvoli na valjan način odgovoriti na istaknute prigovore i odlučiti mogu li se uopće strani arbitražni pravorijeci priznati u Hrvatskoj ako su doneseni protivno zakonu.
Marija Lešić Omerović/glas-slavonije.hr