SLUČAJ ZOIS: GRAD ŽUPANJA PRISTAJE NA NAGODBU
Iz odvjetničkog ureda koji zastupa tvrtke Saubermacher&Strabag ponuđena je nagodba u iznosu od 931.500 eura, uz obustavu svih međusobnih daljnjih sudskih postupaka. Prvi će dio Grad isplatiti do 30.lipnja, a drugi do 31. prosinca ove godine
ŽUPANJA
Nakon pravomoćne presude Visokog trgovačkog suda vezane uz slučaj ZOIS i obveze isplate približno 1,1 milijun eura, Grad Županja će s tužiteljima, austrijskim tvrtkama Saubermacher&Strabag potpisati nagodbu, o čemu će odluku donijeti Gradsko vijeće u utorak, 6. veljače. Županji je, doznajemo od gradonačelnika Damira Juzbašića, iz odvjetničkog ureda koji zastupa navedene tvrtke ponuđena nagodba u iznosu od 931.500 eura, uz obustavu svih međusobnih daljnjih sudskih postupaka. U njima Grad ne stoji dobro i u jednom prvostupanjskom predmetu ima dodatnih 200.000 eura potencijalnog plaćanja.
NEĆE IĆI NA UŠTRB GRAĐANA
Prva polovica iznosa nagodbe bit će isplaćena do 30. lipnja, a druga do 31. prosinca ove godine. Potrebna sredstva Grad će moći osigurati iz više izvora. Jedan je zaduženje kod banke, odnosno kratkoročnim revolving kreditom na iznos do pola milijuna eura, na isti iznos može uzeti pozajmicu od gradske tvrtke Čistoća, a do 300.000 eura pozajmicu kod tvrtke Komunalac. O tome će odluku također donijeti Gradsko vijeće, a to je, napominje Juzbašić, samo osigurač da kroz godinu mogu imati više mogućnosti na raspolaganju kako bi ispoštovali svoju financijsku obvezu prema austrijskim tvrtkama i ne bi imali zavezane ruke.
„Očekujemo i veći iznos šumskog doprinosa kroz godinu, nešto više i vlastitih prihoda, tako da ćemo iz svih tih izvora osigurati sredstva i isplatiti dug nešto manji od milijun eura“, kazao je gradonačelnik. Dodaje da ništa neće ići na uštrb građana, neće biti povećanja cijene dječjeg vrtića, komunalne naknade, odvoza otpada…
SVAKI GRAĐANIN ŽUPANJE PLATIO PO 250 EURA
Ovo je već treća sudska presuda u dvije godine i veliki financijski udarac za Županju. Gradski se proračun tek uspio riješiti tereta isplate financijske obveze na temelju dvije dosadašnje sudske presude. I kada je konačno prodisao i otvorio se prostor za realizaciju planiranih projekata, gradsku je vlast uoči Božića dočekao novi šok. Umjesto da se u ovoj godini dodatno angažiraju na rješavanju krucijalnih problema i potreba građana, gradski su čelnici sada ponovno prisiljeni rješavati repove svojih prethodnika. Juzbašić napominje da je riječ o ukupno o 2,3 milijuna eura, svaki je građanin Županje platio po 250 eura duga, a s tim se novcem, naglašava, puno toga u gradu moglo napraviti. Mogla se, primjerice, potpuno rekonstruirati Vinkovačka ulica, urediti i riješiti sva uska grla na koja se njeni stanovnici već godinama žale. A za te se novce, primjerice, u Županji mogao sagraditi i hotel za kojim također postoji velika potreba.
Prva se presuda odnosila na tvrtku Borovo, a druga na Državnu agenciju za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka (bivši DAB, sada Hrvatska agencija za osiguranje depozita). A dovele su i do toga da je početkom lipnja prošle godine račun Grada prvi put bio blokiran. Naime, tvrtka Borovo na ime kamata potražuje dodatnih 141.000 eura, što u Gradu ne prihvaćaju i sudskim putem osporavaju obvezu isplate navedenog iznosa. Ta će sredstava ostati na posebnom računu Fine sve do završetka parničnog postupka.
SVE JE POČELO JOŠ 2001. GODINE
Što se tiče predmeta spora vezanog uz ZOIS, sve je počelo još 2001. godine, kada su gradovi Osijek, Beli Manastir, Vinkovci, Vukovar i Županja osnovali Javnu ustanovu za zbrinjavanje otpada istočne Slavonije (ZOIS). Dvije godine kasnije ZOIS je izabrao ponudu austrijskih tvrtki Strabag i Saubermacher, a s njihovom zajedničkom tvrtkom ZIPOS potpisao je ugovor o gradnji regionalnog odlagališta otpada. Postalo je sporno što je ugovorena obveza na “proizvodnju” i plaćanje zbrinjavanja minimalne količine od 50.000 tona otpada godišnje. A ako ga bude manje, plaćat će se penali, što je suprotno današnjoj politici smanjivanja količina komunalnog otpada. Gradovi su zbog toga raskinuli ugovor. Investitori su podnijeli tužbu tražeći odštetu za izgubljenu dobit za posao koji nikada nije počeo, što su im gradovi osporavali i tada kreće dugogodišnja pravna bitka. Pokrenut je cijeli niz sudskih sporova na domaćim i međunarodnim sudovima koje su osnivači ZOIS-a na kraju izgubili. A Visoki trgovački sud svojom je presudom stavio točku na „i“ i dao za pravo Austrijancima. Tuženim je gradovima naložio da tužitelju solidarno plate utvrđeni iznos sa zateznim kamatama koje se obračunavaju od 1. siječnja 2004. godine. Županji ide 10,43 posto i obveza iznosi oko 1,1 milijun eura (glavnica, kamate i parnični trošak). Udio Grada Osijeka je 43 posto, Vinkovaca 23 posto, Vukovara 16 i Belog Manastira približno 6,9 posto.
Gradu Osijeku je ponuđena nagodba u iznosu od 3.897.000 eura, Vinkovcima 2.115.000 eura, Vukovaru 1.449.000 i Belom Manastiru 625.500 eura.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ