Već treću nedjelju zaredom Sladorana je organizirala Dan otvorenih vrata za proizvođače, što se pokazalo odličnim potezom u približavanju jednih drugima.
– Vidjeti gdje završava repa koju proizvedemo, put od prerade do proizvodnje šećera bilo je vrijedno iskustvo, jer sada imamo potpunu sliku o poslu kojim se bavimo i industriji šećera. Ovo nije poput proizvodnje brašna, samelji pšenicu i gotovo, ovo je golem i složen sustav u kojemu svaka kockica mora klapati da bi se stiglo do finalnog proizvoda, šećera – rekli su nam proizvođači nakon obilaska pogona i skladišta gotovih proizvoda.
– Smatrali smo da će ova neformalna druženja rezultirati poboljšanjem i produbljivanjem partnerskih odnosa. Do sada su bile tri grupe i reakcije su vrlo pozitivne i iznad naših očekivanja jer proizvođači nisu imali predodžbu o tome što se radi sa sirovinom koju su proizveli, a zapravo cijeli ciklus proizvodnje završava u vrećama koje su vidjeli na kraju obilaska tvornice – kazao je direktor Sirovinske službe Ivo Rešić.
S proizvođačima repe družio se i suvlasnik Sladorane i Vira Marinko Zadro. – Repa je u našem poslu i A i B i C, a sve ostalo je D. To je proizvodnja s velikom odgovornošću i zahtijeva puno truda da bi se dobio pravi rezultat. Suradnja, komunikacija i otvoreni razgovori između proizvođača i prerađivača od velike su koristi jer jedni bez drugih ne možemo. Svima nam treba olakšati, da bude manje troškova, manje napora, a da se postignu bolji rezultati. A u tome ćemo lakše uspjeti kada mi znamo vaše, a vi naše probleme – poručio im je Zadro.
A ulazni troškovi Sladorane vrlo su veliki, primjerice, samo za plin tvornica plaća čak 18 milijuna kuna mjesečno. Prvi pokazatelji ugovaranja proizvodnje repe za sljedeću godinu daju razloga za optimizam i u Sladorani vjeruju da će ugovoriti sjetvene površine koje će im jamčiti kvotnu proizvodnju šećera. A jedan od prioritetnih ciljeva je povratiti povjerenje proizvođača, koje je poljuljano nakon što je zbog drastičnog pada cijene šećera tvornica bila prisiljena smanjiti otkupnu cijenu repe.
– Svi se nadamo da je šećerna kriza konačno pri kraju. Već više od 20 mjeseci cijena šećera bilježi konstantan pad i prema nekim iskustvima iz prijašnjih kriza, početkom sljedeće godine trebala bi dosegnuti najnižu razinu i tada očekujemo porast, što će svakako biti značajno za naše proizvođače – kazao je Rešić. – A do tada, svaki proizvedeni kilogram šećera novi je minus na računu Sladorane, sve dok cijena ne bude iznad granice rentabilnosti.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ/glas-slavonije.hr