Mnogo je onih koji pomno prate što se događa u susjednom dvorištu i vode računa o tome tko to susjedu popravlja automobil ili koga je angažirao na uređenju kuće. I obrtnici, koji su u uvjetima globalne gospodarske krize dodatno pogođeni nelojalnom konkurencijom sive ekonomije, također prijavljuju svaku sumnju u nelegalno obavljanje djelatnosti. Anonimne prijave građana pljušte sa svih strana, a inspektori su svakodnevno na terenu. Vrlo su aktivni i u županjskom kraju, a ovih su dana zakucali i na vrata dvojice vijećnika u Gradskom vijeću Županje, koji su stavljali fasadu. Čim su pred kućom osvanule skele, stigla je inspektorica iz Vinkovaca i provela nadzor, a prijave su se pokazale neutemeljenima.
Inspektori “pročešljavaju” i okolna sela, a svakodnevno im pristižu informacije o novim slučajevima koje provjeravaju na mjesta događaja. Provode nadzor nad osobama koje obavljaju ili preko oglasa nude pružanje usluga koje nisu uređene posebnim propisima. Provjeravaju da li pravna ili fizička osoba obavlja djelatnost koja nije upisana u sudski ili drugi registar, koja nema zakonom propisane akte o ispunjavanju uvjeta, odnosno obavlja li djelatnosti unatoč izrečenoj zabrani. Nelegalnim obavljanjem djelatnosti ne smatra se rad za vlastite potrebe te obiteljska, prijateljska i susjedska pomoć, ako se obavlja bez plaćanja ili druge materijalne koristi te ako se ne obavlja redovito. U 2011. godini na području Hrvatske obavljeno je 4.380 kontrola primjene Zakona o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti, koji je stupio na snagu sredinom lipnja prošle godine, i utvrđeno je 388 povreda, a u 46 slučajeva doneseno je rješenje o zabrani rada koje je izvršeno pečaćenjem objekta, opreme i uređaja.
Gospodarski inspektori Državnog inspektorata PJ Osijek na području Vukovarsko-srijemske županije zaprimili su velik broj prijava neregistriranog obavljanja djelatnosti koje su proslijeđene nadležnim inspekcijama u drugim tijelima na daljnje postupanje. Najveći broj odnosi se na obavljanje završnih radova u graditeljstvu, što je u nadležnosti građevinske inspekcije.
PRIJAVLJUJU AUTOMEHANIČARE, FRIZERE…
– U području primjene Zakona, koja je u nadležnosti Državnog inspektorata, naši su gospodarski inspektori na području Vukovarsko-srijemske županije obavili ukupno 350 nadzora, od čega 181 po zaprimljenim prijavama. Utvrđena je 51 povreda i podneseno je 47 optužnih prijedloga nadležnim sudovima. Doneseno je 28 rješenja kojima je fizičkoj ili pravnoj osobi zabranjeno obavljanje djelatnosti te 4 rješenja osobama koje su omogućile pravnoj ili fizičkoj osobi obavljanje neregistrirane djelatnosti – pojašnjavaju u Državnom inspektoratu. Najveći broj nadzora bio je u području usluga (automehaničari, frizeri i dr.), a manji u proizvodnji, trgovini i ugostiteljstvu. U Inspektoratu napominju da je veći broj zaprimljenih (uglavnom anonimnih) prijava bio neutemeljen jer nisu utvrđene nepravilnosti.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ/Glas Slavonije