Od osam općina, samo u Cerni postoji dječji vrtić, i to privatni. Načelnici s kojima smo razgovarali priznaju da su razmišljali o dječjem vrtiću, ali da je to preskupa i prezahtjevna investicija. Boje se da ih zapravo ne bi imao tko pohađati, jedino djeca čiji su roditelji oboje zaposleni, a takvi se mogu na prste nabrojiti.
– Prijeko je potrebno početi gradnju dječjeg vrtića kao obrazovne ustanove koja bi približila i izjednačila obrazovni standard naše djece sa standardom koji imaju druga djeca. Dječji je vrtić važan čimbenik u zadržavanju mladih u Bošnjacima i pitamo se zašto je općinskoj upravi važnija izgradnja nogometne tribine od izgradnje dječjeg vrtića? – smatra predsjednik Kluba nezavisnih vijećnika u općini Bošnjaci Mato Lenić.
– U selu nema puno djece, žene između 30 i 40 godina ne rade i tko će plaćati vrtić? – ističe načelnik Gradišta Srećko Papac.
No dodaje da bi se u svezi s vrtićem ipak moglo nešto učiniti, i to već do kraja ove godine. Naime, Gradište će najvjerojatnije u sklopu jednog projekta kandidirati igraonicu za djecu, gdje bi bile uposlene dvije osobe. I Vrbanjci su najozbiljnije razmišljali o izgradnji vrtića, određene su aktivnosti čak bile i poduzete, ali se odustalo zbog nedostatka novca. Naime, došlo se do zaključka da će vrtić biti posjećen jedino u slučaju ako Općina gotovo u cijelosti podmiruje trošak boravka mališana.
Ali iznos od najmanje milijun kuna godišnje, uz plaćanje prijevoza srednjoškolcima i stipendiranje studenata, iz općinskog se proračuna ne može osigurati. Načelnik Drenovaca Jakša Šestić apsurdnim smatra što još nitko nije pokazao sluha za gradnju dječjeg vrtića na području Cvelferije, gdje u devet sela živi više od 12.000 ljudi. Projekt je već nekoliko puta kandidiran, ali očito da oni koji odlučuju, uvjeren je Šestić, smatraju da djeci u Cvelferiji vrtić nije potreban.
Općina Cerna, doznajemo od načelnika Gorana Begovića, s 12 tisuća kuna godišnje sufinancira rad privatnog dječjeg vrtića. Vrtić ne radi punim kapacitetom jer roditelji radije koriste usluge “baka servisa”, a u vrtić djecu šalju baš oni koji moraju. Cjelodnevni program stoji 770 kuna, poludnevni 480, za drugo dijete plaća se 50 posto cijene dok je za treće besplatno.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ/Glas Slavonije