U ispunjenoj velikoj dvorani Doma kulture Drenovci održan je svečani koncert pod motom “Obnovljena baština Cvelferije”. Koncert je održan u povodu završetka projekta Ministarstva kulture RH “Rekonstrukcija i obnova kulturne baštine u dijelovima poplavljenih područja Cvelferije – narodnih nošnji i tradicijskih glazbala te uspostava kulturnih aktivnosti u Gunji, Račinovcima, Rajevom Selu, Drenovcima, Soljanima, Posavskim Podgajcima, Strošincima, Đurićima i Vrbanji”.
Nazočili su dr. Zlatko Hasanbegović, ministar kulture RH, Božo Galić, župan vukovarsko-srijemski, izaslanik osječko-đakovačkog nadbiskupa, mons. Luka Strgar, izaslanica gradonačelnika grada Zagreba Sanja Ležaić-Ledo, umirovljeni general zbora Drago Lovrić, načelnici općina Drenovci Jakša Šestić, Gunje Hrvoje Lucić i Vrbanje Ivica Sep i drugi gosti.
Govoreći o projektu koji je doživio prvu javnu promociju, ministar kulture Zlatko Hasanbegović rekao je:
“U ime Ministarstva kulture upućujem čestitke svima koji su sudjelovali u provedbi kulturne obnove kulturne baštine nakon katastrofalne poplave prije dvije godine koja je zadesila ovo područje. Cijele vaše zajednice i nasljeđe Cvelferije ovim su pothvatom vraćene zavičaju. Akcija je bila visoko koordinirana uz sudjelovanje etnološke struke, KUD-ova VSŽ-a, Ministarstva kulture i hrvatske Vlade. U projekt je bila uključena i sanaciju šteta objekata kao što je crkva svetog Ivana Krstitelja u Račinovcima, ali i izgradnja Društvenoga doma u Gunji, opremanje Islamskoga centra, konzervatorske i restauracija građe muzejskih fondova Grada Županje i županjske Posavine. Simbolično predajem na trajno korištenje 129 različitih primjeraka tradicijskog odjevnog inventara sa svim pripadajućim dodatcima te ručno građena tradicijska glazbala. Donacija se predaje svim hrvatskim, bošnjačkim i slovačkim KUD-ovima iz mjesta Cvelferije. Istaknuo bih i vrijednu donaciju Ansambla Lado Zagreb s humanitarnog koncerta namjenjenog nastradalima u poplavi. Neka ovo bude putokaz svim društvima i njegovim članovima da nastave s daljnjom obnovom”.
Župan Božo Galić dodao je: “Pozdravljam čuvare našega blaga, naše nošnje tradicijske kulture. Kad je najteže, snaga se dobije i crpi u čuvanju kulturne baštine. Županija će i dalje pomagati u čuvanju baštine. Svoje čuvamo i volimo, tuđe poštujemo.” Jakša Šestić, načelnik općine Drenovci, izrazio je zadovoljstvo na pruženoj potpori donatora na ovom kulturnom bogatstvu.
Na koncertu su sudjelovali članovi 12 KUD-ova: Hrvata Šokaca i nacionalnih manjina, tri pjevačke skupine iz Cvelferije, te Ansambl narodnih plesova i pjesama Hrvatske Lado, kao poseban gost i donator, koji je otvorio koncert pjesmama i plesovima Baranje. Zatim je scenu stupio ŽPS KUD-a Graničari Gunja. Šetana kola i plesove Cvelferije izvelo je devet KUD-ova odjevenih u replike starinskog starovirskog tradicijskog ruha ukrašenog zaboravljenim tekstilnim tehnikama. MPS Stanari iz Račinovaca, Drenovaca i Đurića izvela je pjesmu Skoči srna priko trna. Bošnjačke igre – plesove iz zavičaja izveo je bošnjački KUD Ljiljan iz Rajevog Sela. Zatim su pjevačke skupine Cvelferke (Gunja-Vrbanja-Soljani), pa Sinovi atara (Rajevo Selo, Posavski Podgajci, Zagreb) izveli pjesme o Savi. Cijela večer bila je u stvari revija nošnji koje su nosili izvođači. “Cvelferijo, srce Slavonije”, pjesme i plesove Cvelferije izveo je Ansambl Lado u nošnjama koje su izradile vezilje u Cvelferiji, potaknute projektom obnove i rekonstrukcije. Uslijedio je pljesak prepunog gledališta u dvorani Drenovci.
– Ovaj projekt pokrenulo je i financiralo Ministarstvo kulture 2014. nakon poplave da se uspostavi kulturni život i obnovi kulturna baština sela Cvelferije, prije svega Gunje, Račinovaca i Rajevog Sela, a i drugih šest sela, u cilju izrade replike nošnji i da se nabave instrumenti. Za ovo je utrošeno 730.000 kuna za izrađena 83 kompleta nošnji, šokačkih 63 i 20 za bošnjačku nacionalnu manjinu za KUD-ove Behar iz Gunje i Ljiljan iz Rajevog Sela, i dva kompleta slovačke nacionalne manjine iz Soljana. Nabavljeno je 18 dijelova valjanih špenzleta i nekoliko kožuha, bundi, kaputa itd. Izrada je trajala više od godinu dana. To su kompleti od glave do pete, i to replike izrađene prema originalnim primjercima iz zbirke Etnografskog muzeja u Zagrebu i Zbirke muzeja Županja i brojni uzorci od mještana ovih devet sela. Rađeno je ručno, tkanina je tkana na tkalačkom stanu. U izradi su sudjelovale vezilje, tkalje, profesionalni obrtnici, majstori, ćurčije, krznari, kožuhari, šeširdžije… iz Cvelferije i drugdje. To je djelo ovih ljudi koji tu žive i stvaraju – rekao je Josip Forjan, stručni koordinator projekta.
[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=djRK6u0B2hY[/embedyt]
Stjepan Bogutovac/glas-slavonije.hr