Iz županijskog Saveza samostalnih sindikata Hrvatske upozoravaju kako radnička prava u Slavoniji nikada nisu bila na nižim granama. Mnogi radnici u svim sektorima svakodnevno vode borbu za ostvarivanje svojih materijalnih prava. Poslodavci ih sada već u pravilu izrabljuju neplaćenim prekovremenim radom, te ih drže pod stegom zabranama sindikalnoga udruživanja i prijetnjama neproduživanja ugovora na određeno vrijeme. Kroz proteklo je petogodišnje razdoblje osječki SSSH zabilježio 155 radničkih sporova, što je, ističe njihova pravnica Ksenija Bešlić, golema brojka, ali i, nažalost, samo vrh sante kada je u pitanju kršnje radnih prava Slavonaca.
Ugovori na određeno
– Mi smo tu za sporove radnika koji su naši članovi i koji nam se obrate za pomoć, jer su mahom zakinuti za radnička prava određenim kolektivnim ugovorima. No, upoznati smo da je onih čija su radnička prava ugrožena daleko više nego što to pokazuje naša službena evidencija. Naime, jedan od gorućih problema danas je činjenica da poslodavci zabranjuju sindikalna udruživanja radnika koja vode k obvezi poslodavca da s radnicima sklopi kolektivni ugovor u kojemu onda pak oni imaju pravno uporište za ostvarivanje svojih materijalnih prava. Negdje su te zabrane izravne, a negdje se očituju kroz zaključivanje gotovo isključivo ugovora na određeno. Uz takve ugovore radnici i ne pomišljaju na sindikalno udruživanje, nego šute i trpe. Nažalost, otvoreno možemo reći kako su ugovori na određeno vrijeme i njihovo produživanje unedogled postali u nas pravilo, a ne iznimka, kako je zakonom predviđeno – kaže Bešlić.
Na štetu radnika
Dodaje kako se oko 80 posto sporova odnosi upravo na borbu radnika za materijalna prava iz kolektivnih ugovora.
– Najviše je problema s plaćanjem prekovremenih sati, što je pak posljedica činjenica da poslodavci izbjegavaju evidentirati prekovremeni rad. Za primjer imamo građevinca koji je radio čitavo ljeto po cijele dane i vodio svoju evidenciju odrađenih prekovremenih sati, a paralelno njegov poslodavac to nije činio pa mu ih nije ni platio. Potom registriramo probleme s plaćanjem prekovremenih sati u tvrtkama gdje cijena prekovremenog rada nije definirana, a kako zakon obvezuje poslodavce da takav rad plati samo “više” od ugovorom definiranog, oni ga mogu platiti samo kunu više! Često se radnici spore s poslodavcima i oko ostvarivanja prava na putni trošak, te otpremnina u slučaju otkaza – kaže Bešlić, zaključivši kako mnogi poslodavci obilato koriste zakonske nedorečenosti na štetu radnika.
I DALJE NAJUGROŽENIJE – ŽENE
Iz sindikata kažu kako su, bez konkurencije, najugroženija skupina radnika i dalje – žene. Posebice kada se vraćaju na posao nakon rodiljinog dopusta. Ne žele ih kao radnike jer imaju malu djecu kod kuće zbog koje će, vjerojatno, neko vrijeme češće ići na bolovanje. A tu je i činjenica da je u međuvremenu na njihovo mjesto došao netko drugi, “podobniji”. Često znaju biti i degradirane, oduzimaju im odgovornosti koja sa sobom nose veću plaću, ako su prije odlaska na rodiljni dopust radile odgovornije poslove, a za to nisu potpisale ugovor.
Ivana SOLAR
Izvor:glas-slavonije.hr