Temeljem inicijative JU za zaštićene prirodne vrijednosti Vukovarsko- srijemske županije i dostavljenih podataka, predlaže se uključiti područje Zib u Natura područja HR1000006 Spačvanski bazen i HR2001415 Spačva JZ, s kojima u cijelosti graniči.
Zib je stari rukavac Save u kojemu su ostala očuvana močvarna i vodena staništa važna za ptice močvarice i druge vrste vodenih i močvarnih staništa. Područje povremeno plavi, ali je na njemu također izražen proces eutrofikacije, odnosno zaraštavanja. Zemljište uz rub bare je upisano u ARKOD gotovo u cijelosti kao oranice, iako to većinom ne odgovara stvarnom stanju.
U procesu komasacije koji je bio proveden u bivšoj SFRJ, lokalnom stanovništvu su bile uzete kvalitetne oranice za komasaciju, a kao zamjena dano im je močvarno zemljište u Zibu. Pojedinačni pokušaji isušivanja zemljišta nisu urodili plodom s obzirom da se radi o prirodnoj bari koja povremeno plavi.
Prema dostavljenim podacima JU VSŽ o ornitofauni (Hrvatsko društvo za zaštitu ptica i prirode), područje je važno za crnu rodu koja je ciljna vrsta POP Spačvanski bazen, ali i za niz drugih vrsta ptica močvarica.
28.06.2016. terenskim obilaskom na Zibu su zabilježene 2 obitelji crnih roda Ciconia nigra (8 primjeraka) (za područje cijelog Spačvanskog bazena procjenjuje se 8-12 parova crnih roda).
Također su zabilježena dva štekavca Haliaeetus albicilla (odrasla i juvenilna ptica).
Prema informacijama JU, njezini djelatnici u obilascima Ziba redovito viđaju štekavce te ruse svračke Lanius collurio – također ciljna vrsta za POP područje. Vjerovatno je da je područje važno i za orla kliktaša Aquila pomarina.
Na fotografiji snimljenoj 10.07.2016. (g.Abramović) na bari je zabilježeno oko 40 primjeraka crnih roda.
Osim za ciljne vrste ptica ovoga područja, bara Zib je značajna i za druge močvarice – npr. 28.06.2016. na bari je zabilježeno primjeraka:
- Egretta garzetta 251
- Ardea cinerea 96
- Anas platyrhynchos 92
- Vanellus vanellus 84
- Platalea leucorodia 66
- Fulica atra 35
- Tringa glareola 27
- Himantopus himantopus 20
- Philomachus pugnax 9
- Tringa erythropus 8
- Tringa nebularia 8
- Tringa ochropus 8
- Egretta alba 6
- Ciconia ciconia 5
S obzirom da se radi o bari, tj. starom rukavcu Save, Zib je važan i za ciljne vrste i stanišne tipove područja HR2001415 Spačva JZ: Stanišni tip 3150 Prirodne eutrofne vode s vegetacijom Hydrocharition ili Magnopotamion; vrste: vidra Lutra lutra, barska kornjača Emys orbicularis, crveni mukač Bombina bombina i veliki panonski vodenjak Triturus dobrogicus (+Širokouhi mračnjak – Barbastella barbastellus?)
S obzirom na važnost Ziba, predlaže se proširiti područja HR1000006 Spačvanski bazen i HR2001415 Spačva JZ na način da uključe Zib koji u cijelosti s njima graniči. Povećanje površine za svako područje iznosi 89,38 ha. HR1000006 Spačvanski bazen sa Zibom – 43638,62 ha (bez Ziba 43549,24 ha) – povećanje 89,38 ha HR2001415 Spačva JZ sa Zibom – 5418,68 ha (bez Ziba 5329,30) – povećanje 89,38 ha
Područje ZIB-a nije nikad bila oranica, već seoski pašnjak. Nije bez razloga nastala izreka: “U zibova paša do rogova”. Inače močvarna staništa predstavljaju najugrožena staništa, iza njih su prema ugroženosti svrstani pašnjaci. Općenito vlada trend da se sve pretvori u oranice, pa tako i s ovim područjem.
Ukoliko se područje stavi u zaštitu NATURA 2000, neće se smjeti crpsti voda i sa drugih dijelova, a to je za sada s površine od stotinjak hektara, te će se tako biljni i životinjski svijet moći nesmetano razvijati. Osim toga ovo područje predstavlja i veliki potencijal za lokalnu upravu, i može se pretvoriti u ” mali Kopački rit” sa svim turističkim i edukativnim značenjem. Pogotovo s toga što se u relativnoj blizini priprema izgradnja Biološko edukacijskog centra “Vrata Spačve” te bi sve skupa moglo otvoriti i određeni broj radnih mjesta na zadovoljstvo i korist mještana.
Područje samo po sebi predstavlja savski meandar te je svaki pokušaj pretvaranja barskog staništa u oranice biva kažnjeno od Boga i prirode. U svakom slučaju vlasniku je potrebno dati zemlju u istoj površini na kojoj nema ugroze od vode.
Sastavila: Jasminka Radović