I dok na stambeno zbrinjavanje u Hrvatskoj, prema podacima koje je u Županji iznio pomoćnik resornog ministra Nenad Križić, još uvijek čeka 11.157 hrvatskih branitelja i njihovih obitelji, braniteljska zgrada u Cerni već 20 godina zjapi prazna i nedovršena, devastiranoga krovišta. Općinski načelnik Cerne Goran Begović objašnjava da je još 1995. godine potpisan ugovor o gradnji zgrade, prema kojemu je MORH od privatnog investitora trebao otkupiti stanove. Općina Cerna ustupila je zemljište, a zauzvrat je trebala dobiti jedan stan. Zgrada je prema prvotnom planu trebala imati 15 stanova, ali investitor je odlučio sagraditi kat više i ukupno 20 stanova, što je prouzročilo sporove i dobilo sudski epilog. Investitor je tražio da MORH otkupi sve stanove, na što u Ministarstvu nisu pristali. Isplatili su mu oko 75 posto traženog iznosa i izvođač je prekinuo radove.
Izvansudska nagodba
Cijeli je slučaj završio na sudu i vukao se do 2002. godine. U međuvremenu je održan niz sastanaka, općinski načelnici pokušavali su se dogovoriti o nastavku gradnje, ali neuspješno.
– Prije osam godina imali smo sastanak u MORH-u, gdje su bili i predstavnici Ministarstva branitelja, postignut je dogovor o izvansudskoj nagodbi i završen dugogodišnji spor. Investitor se odrekao svih potraživanja prema MORH-u, koji je preuzeo vlasništvo nad zgradom – prisjeća se Begović. Načelno je bilo dogovoreno da će se ponovno ići u izradu projektne dokumentacije zbog isteka važećih rokova i kata više. Općina je morala mijenjati i prostorni plan, kako se gornja etaža ne bi morala rušiti, jer je ondje bilo dopuštena gradnja najviše tri kata. I tada su stigli parlamentarni izbori, došlo je do promjene vlasti i u sljedeće četiri godine ništa se u vezi s tim nije rješavalo.
– Krajem prošle godine ponovno smo aktualizirali ovaj problem. Uključili smo i ministra Medveda jer su nam predstavnici MORH-a izričito rekli da za takve objekte oni više nemaju interesa niti žele investirati u završetak zgrade. Pojavila se mogućnost da ju preuzme Ministarstvo hrvatskih branitelja. Ali prije bilo kakvog dogovora treba provesti anketu o tome postoji li uopće interes braniteljske populacije za stanove u Cerni – objašnjava Begović.
Neizvjesno
I ministar Tomo Medved sa suradnicima nedavno je bio u Cerni, došao je osobno vidjeti zgradu i upoznati se sa stanjem na terenu.
– Sada čekamo da se obave razgovori između ta dva ministarstva i njihovo očitovanje. A nama je kao Općini u interesu da se na bilo koji način zgrada završi i konačno stavi u funkciju – kaže Begović.
Pomoćnik ministra hrvatskih branitelja Nenad Križić kazao je da mu je poznato stanje građevine u Cerni.
– Nas prije svega zanima koliko bi branitelja bilo zainteresirano za te stanove, kakav je financijski red veličine, o kolikoj cijeni adaptacije se radi i je li nam prihvatljiva. Jer stanove treba dovesti u takvo stanje da, kada ih dajemo korisnicima, oni zaista imaju svoju svrhu – zaključio je.
Ako je nitko neće, Općina hoće
– Ako se pokaže da nitko nema interesa, tražit ćemo da vlasništvo nad zgradom prenesu na Općinu. Izradit ćemo nekakav projekt završetka, pretvoriti ju možda u starački dom, ondje smjestiti dječji vrtić, odnosno dati joj javnu namjenu, ili čak dovršiti stanove. No to tek treba vidjeti – kaže Begović.
Upitna je i statika zgrade, sve će se morati utvrditi i postupiti prema pravilima struke, što će opet zahtijevati određenu proceduru i prolongiranje rješavanja cijelog slučaja.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ
Izvor:glas-slavonije.hr