Direktor Stanobiroa, gradske tvrtke za održavanje i upravljanje stanovima i stambenim zgradama, Branko Stojčić, na sjednici Gradskog vijeća, odgovarajući na upit vijećnika Željka Džoića, potvrdio je da je prekomjerna potrošnja vode u pojedinim zgradama obračunata na zajedničku pričuvu, a da vlasnici stanova odlučuju na koji će način prikupljena sredstva utrošiti. Podsjetio je na podatak da je većina zgrada u Županji stara između 20 i 50 godina, što znači da je potrebna kompletna izmjena vodovodnih instalacija koje pucaju i dolazi do prekomjerne potrošnje vode. A tu pojavu nije jednostavno na vrijeme uočiti, jer zgrade uglavnom imaju samo jedno brojilo. I Stojčić je u nekoliko navrata pozivao vlasnike stanova da se preko zajedničke pričuve u određenim zgradama obavi kompletna ugradnja pojedinačnih vodomjera, što bi se realiziralo povećanim izdvajanjem za pričuvu, ali stanari to nisu prihvatili.
– Potrošnja vode ide preko zajedničkog vodomjera i dijeli se na članove kućanstva u zgradama. Normalna potrošnja kreće se od dva do pet kubika po stanaru, a sve ostalo je prekomjerna potrošnja. Nedavno smo imali jednu zgradu u kojoj je potrošnja bila čak 14 kubika, što je abnormalna količina. Pukle su cijevi, što se nije moglo primijetiti sve dok nije obavljeno mjesečno očitanje vodomjera – kaže Stojčić. Zbog toga je, pojašnjava, sa suvlasnicima, odnosno ovlaštenim predstavnicima zgrada i Komunalcem dogovoreno da će se u slučaju kada se utvrdi prekomjerna potrošnja vode koja prelazi pet kubika po članu kućanstva prekomjerna potrošnja obračunati na zajedničku pričuvu. A svi stanari imat će račun do pet kubika. Iako je to, priznaje, za umirovljenike ili osobe koje žive same u stanu, a koje troše kubik i pol do dva mjesečno opet veći obračun od stvarne potrošnje vode.
– Nažalost, to je bilo jedino moguće kako bi se ljudima adekvatno izišlo ususret. Iako je, ponavljam, jedino pravo rješenje da svi stanari nađu financijska sredstva i ugrade vlastite vodomjere. Moram naglasiti da nitko ni za koga ne plaća vodu, nego svi stanari solidarno snose trošak vode koja je nekontrolirano istekla, a koja se mora platiti – pojašnjava.
Stojčić napominje da su obračuni napravljeni, ali zbog nedostatka sredstava iz zajedničke pričuve račun nije naplaćen.
Premala pričuva
Iznos od 1,53 kune po četvornom metru, koliko stanari plaćaju pričuvu, u mnogim zgradama nije dostatan za pokrivanje osnovnog funkcioniranja, a tu je i plaćanje osiguranja i protupožarne zaštite, dimnjačara, stubišne rasvjete… Stojčić kaže da su izdvajanja Županjaca za zajedničku pričuvu među najnižima u Hrvatskoj, jer najniža zakonska pričuva iznosi 2,47 lipa po kvadratu. Ali bez suglasnosti stanara nije ju moguće povećati, jer se visina pričuve mijenja međuvlasničkim ugovorom većine suvlasnika zgrada.
M.Lešić Omerović/glas-slavonije.hr