Vozeći se na relaciji Županja – Štitar, ne možete proći a da vam za pogled ne zapne uredno održavana njiva na kojoj u redovima raste – grmlje. To smo pomislili na prvi pogled, međutim što bliže, sve je jasnije da se radi o voćnjaku, plantaži neke neobične biljke – Aronije.
Saznali smo i vlasnika ovok neobičnog voćnjaka. To je Kruno Šarić iz Županje, profesor njmačkog jezika i povijesti, veliki ljubitelj prirode i – Aronije. Pitali smo ga odakle ideja za uzgoj tog egzotičnog voća:
– Imao sam jedan dio zemlje koji sam htio iskoristiti… Prvotna ideja bila je sadnja i uzgoj oraha, ali kako bi na plod trebalo dugo čekati odustao sam od te ideje i na netu tražio nešto drugo, novo i zdravo, jer želim pratiti današnji trend zdrave prehrane. Naletio sam na neki članak o Aronji koja sadrži mnoštvo vitamina i koristi se i u svrhe liječenja. Zainteresiran pročitanim kontaktirao sam uzgaivače u Njemačkoj, Austriji i Švicarskoj i na osnovu onoga sto sam saznao i pročitao nabavio sam prve sadnice.
I tako je Kruno Šarić u ožujku 2011 posadio prvih 800 sadnica aronije. A o aroniji na stranici aronija.net s čijim vlasnicima Šarić izuzetno dobro surađuje, kažu da je je izuzetno ljekovita i korisna biljka, potječe s istoka Sjeverne Amerike, gdje se uz Aroniu melanocarpu (crnoplodnu aroniju) još može naći i Aronia arbutifolia ( crvenolisna aronija ). Stanište ove dvije vrste uglavnom su kisela i vlažna tla s 1000 – 1200 mm oborina na godinu. Iako je aronija porijeklom s američkog kontinenta, prava vrijednost ove biljke prepoznata je u istočnoj Europi. Aronija spada u porodicu ruža (Rosacea). Postoji nekoliko istoznačnica za Aronia melanocarpu (crnoplodnu aroniju) kao npr. Aronia nigra, Sorbus melanocarpa, Pyrus melanocarpa i Mespilus arbutifolia var. melanocarpa.
U prirodi, aronija je listopadni grm, visine 2-3 metra i 2,5 metra širine. Jedna od glavnih prepoznatljivosti aronije su prelijepi bijeli cvjetovi koji se nalaze na kiticama. U klimatskim području kontinentalne Hrvatske cvate krajem travnja. Listovi su ovalni, nazubljenog ruba, u vegetaciji su tamnozelene boje, dok u jesen dobivaju dekorativnu žarko crvenu boju. Tek nakon razvoja listova, krajem travnja, pokazuju se prvi cvjetovi. Pojedinačni cvjetovi bijele su boje, široki 12 mm i skupljeni u grozdove. Grozdovi se najčešće sastoje od 10 do 15, a na vrhovima mladica i od 30 cvjetova. Cvatnja traje oko 10 dana, pri čemu svaki cvijet pojedinačno cvjeta samo 5 dana. Cvjetove oprašuju uglavnom pčele, ali je moguće i oprašivanje vjetrom.
Aronija je samooplodna biljka. Okrugli, ljubičasto-crveni plodovi koji nastaju od cvjetova redovito se pojavljuju u velikom broju. Riječ je o sitnim jabučastim plodovima, vrlo sličnima mušmuli. Promjer jednoga ploda iznosi 6 – 13,5 mm, a težina 1,0 – 1,5 g. Plodovi su u početku prekriveni bjelkastim slojem, bez kojega izgledaju kao da su lakirani. Plodovi dozrijevaju u kolovozu. Meso ploda ima intenzivnu crvenu boju i slatku do kiselkastu i trpku aromu koja podsjeća na borovnice U plodovima nema koštica, a sjemenke su sitne.
Na pitanje o plasmanu plodova na tržište Kruno Šarić nam kaže:
– Kako je ovo novitet, još nije definirano pravo tržište, ali postoji interes određenih tvrtki da krenu u otkup…. – optimističan je ovaj mladi poduzetnik i dodaje kako kani ovog proljeća zasaditi još 500-600 novih sadnica.
OPG Šarić ima i svoju stranicu na Facebooku. Aronija / OPG Šarić
Ljekovita svojstva i primjena plodova aronije
- GLAVA – poboljšava cirkulaciju krvi u krvnim žilama glave te pomaže kod glavobolje i migrene.
- ENDOKRINE ŽLIJEZDE – pospješuje bolji rad štitnjače, poboljšava i regulira izlučivanje njezinih hormona, te pomaže kod bolesti štitnjače i gušavosti.
- KRV I KRVNE ŽILE – čisti krv , pospješuje cirkulacijo krvi, smanjuje previsok krvni tlak, smanjuje količinu šećera u krvi te pomaže kod ateroskleroze, upale vena i proširenih vena.
- ŽELUDAC – smiruje grčeve i bolove želuca, smiruje upalu sluznice želuca, te pomaže kod čira na želucu i želučane nervoze.
- CRIJEVA – smiruje grčeve i bolove crijeva, smiruje upalu sluznice crijeva i zaustavlja proljeve.
- JETRA I ŽUČ – pospješuje bolji rad jetra i izlučivanje žuči, pomaže jetri neutralizirati štetne tvari, te pomaže kod bolesne i oštećene jetre, kod upale žučnog mjehura i žučnih kanala, žutice, žučnog pijeska i žučnih kamenaca.