Općina poziva građane na raspravu
BABINA GREDA – U Babinoj Gredi u tijeku je javna rasprava o projektu “Babina Greda – sutra” koji je izradila konzultantska kuća o tome kako općinu učiniti mjestom poželjnim i ugodnim za život. Projektom su predviđene aktivnosti koje bi u sljedećih godinu dana trebalo realizirati, smjer u kojem treba ići, a predloženi su i načini odakle povući sredstva. Iz općinske uprave pozivaju mještane da se aktivno uključe u raspravu i svojim prijedlozima i mišljenjima unaprijede projekt.
– Smatramo da je ovaj projekt živi organizam koji zahtijeva konstantnu brigu i usmjeravanje, što želimo i od vas – poručuju.
Osvrnuli su se i na trend nicanja raznih poduzetničkih inkubatora i tehnoloških parkova. Smatraju da nije dobro otvoriti inkubator samo da se može reći da on postoji, a da se ured potom iznajmi za jednu kunu, primjerice knjigovodstvenom obrtu ili slično, jer to nije njegova svrha. Potrebno je, napominju, napraviti inkubator u svrhu učenja programiranja, izrade aplikacija, web-stranica, web i grafičkog dizajna…
– Babinoj Gredi potrebna je Hi Tech učionica u kojoj bi, osim informatičke opreme, bila postavljena oprema za online predavanja s kamerama i drugo. Nužno je već djecu osnovnoškolske dobi usmjeriti prema programiranju i Babinu Gredu postaviti na karti Hrvatske kao mjesto gdje se djeca educiraju za programere. Cilj je da mladi steknu vještine koje bi ih zadržale u Babinoj Gredi, a kojima bi iz svoje sobe ili inkubatora mogli raditi s cijelim svijetom, stoji u prijedlogu. Kao vrlo bitan, istaknut je i marketing i vizualni identitet Babine Grede. Predložena je izrada internet-stranice s virtualnom kartom Babine Grede sa svim znamenitostima i ucrtanim točnim lokacijama određenih projekata, snimanje videouratka o Babinoj Gredi filmskom kamerom i dronovima iz zraka, što je, smatraju, vrlo bitno radi marketinške promocije. Nadalje, prilikom postavljanja postava Muzeja, uz izlaganje povijesnih predmeta treba napraviti i virtualnu sobu u kojoj bi se s pomoću suvremenih tehnologija prikazala povijest Babine Grede, ali i ono što se planira učiniti u budućnosti. Predložena je i obnova čitaonica, dizajnerski, s novim vizualnim identitetom u kojem bi svaka imala svoju priču. Konzultanti smatraju da čitaonice, po kojima je Babina Greda jedinstven primjer u Hrvatskoj, treba iskoristiti slično kao i inkubator programiranja, na način da se djeca i odrasli zainteresiraju za poeziju, književnost, glumu i slično. Predložena je i gradnja biciklističke staze i off roada Babina Greda na e-biciklima, odnosno organiziranje biciklijade na kojoj bi uz standardne bicikle sudjelovali i električni.
M.Lešić Omerović/glas-slavonije.hr