– Što će ljudi, kriza stisla, novca nema, a rate kredita stižu. Pšenicu ne možemo prodati po poštenoj cijeni, jer nas i tu žele zakinuti, pa nam ne preostaje ništa drugo nego rješavati se stoke i prodavati ju po mizernim cijenama – prokomentirali su prodavači koje smo zatekli na sajmu.
Unatoč lošim vremenskim prilikama, rijetki su se jučer vratili kućama s punim prikolicama. Većina stoke je prodana, za razliku od prošlog sajma gdje je, tvrde Babogredci koji ga redovito posjećuju, prodaja potpuno zakazala. Svinjogojac Ilija Buzov jučer je prodao 10 praščića. Nije zadovoljan postignutom cijenom jer je 12 kuna za kilogram bilo i prije pet godina, a troškovi su u međuvremenu uvelike porasli, cijena plavog dizela gotovo je udvostručena, no nije imao izbora.
“Treba iskoristiti priliku dok se još može nešto prodati nakupcima iz Dalmacije. Zahvaljujući njima, sajam u Babinoj Gredi opstaje”, ističe Buzov koji ne krije ogorčenost stanjem u poljoprivredi, napose stočarstvu. Osim nekoliko desetaka svinja u tovu, ima i dvije krave koje dnevno daju 40 litara mlijeka.Zbog, kako ističe, sramotno niske otkupne cijene, mlijeko daje prascima. Nezadovoljstvo izražava i Marko Iljazović, koji u tovu ima 30 komada goveda te upozorava na sustavno varanje i zakidanje proizvođača mlijeka. Smatra da je odnos otkupljivača prema proizvođačima diskriminirajući, mlijeko dijele u dvije kategorije i različito plaćaju, a istresaju ga u istu cisternu.
– Bavljenje stočarstvom je kod nas izgubilo smisao i tko ima ikakve šanse, treba se što prije izvući iz tog posla. Žalosno je, ali istinito, da nas na životu održavaju nakupci s mora, jer da njih nema, bila bi prava katastrofa. Dođu rano ujutro, pokupuju stoku, natovare kamione i svi zadovoljni – poručuju Buzov i Iljazović. Odmah je reagirao vozač tegljača splitskih registracijskih oznaka. “Nismo mi nakupci, već pošteni kupci. Redovito dolazimo ovdje i stokom opskrbljujemo mesnicu Tangar u Trogiru. Imamo uredne papire, kontrolirala nas je i veterinarska inspektorica i nije našla nikakve zamjerke. Uredno platimo i nitko se ne može požaliti”, ustvrdio je kupac iz Trogira koji je jučer napunio tegljač prascima i telićima, a nakon Đakova, gdje je također pokupio robu, krenuo je prema moru.
Prodaja stoke sve slabija
Prodaja stoke je sve slabija, kupaca gotovo i nema. A i oni koji dolaze samo razgledavaju, raspituju se o cijenama i odlaze. A prasci su se jučer prodavali po cijeni od 12 kuna za kilogram žive vage, cijena telića kretala se od 22 do 28, ženki do maksimalno 25 kuna. Junad drži cijenu od 12 do 14 kuna, dok se tovljenici kreću od 10 do maksimalno 12 kuna, no jučer ih na sajmu nije bilo u ponudi.
Marija Lešić Omerović