Osvojena priznanja i postignuti rezultati dodatan su motiv učenicima i voditeljici Zadruge, učiteljici Anici Gačić, za još bolji i ustrajniji rad kojim pridonose očuvanju kulturne baštine. U svom radu i stvaralačkom opusu zadrugari iz Bošnjaka usmjereni su na bogatu tradiciju i običaje kraja u kojem žive, ali uvijek se trude osmisliti nešto novo i prepoznatljivo, primjenjujući posebne i neuobičajene tehnike, čime postižu vrlo zanimljiv učinak. Trenutačno je 10 učenika uključeno u Zadrugu i marljivo se pripremaju za županijsku smotru koja će biti u travnju, a kojoj će, zahvaljujući uspjehu na prošlogodišnjem natjecanju, domaćin biti upravo OŠ fra Bernandina Tome Leakovića u Bošnjacima. Radovi koje su zadrugari izložili na štandu u Županji – slike, vunene kape, šalovi, nakit – privukli su brojne posjetitelje i kupce jer svatko je htio sa sajma kući ponijeti nešto originalno i unikatno.
– Jedan dio izložaka je s državnog natjecanja – kviling slike i bojeno staklo, a ove smo se godine opredijelili i za nešto novo – tkanje pomoću različitih pomagala koje smo nabavili. Jedan dio izradio nam je naš Petar Juzbašić iz TS-a Patria, koji se razumije u stolarski zanat. Dosta radimo s vunom, pletemo na ruke, na prste, pomoću pomagala. Vuna je dosta skupa, nešto nabavimo sa strane, nešto kupimo sami, snalazimo se, ali najvažnije je da radimo i da se rezultati vide – ističe učiteljica Anica Gačić, koja, kaže, uživa raditi s djecom. Dodaje da je štand na sajmu u Županji bio više vašarski, nije bilo sve “pod špagu” kao što to bude na natjecanjima, jer im je cilj bio i nešto prodati kako bi kupili vunu i materijal za rad.
Priznaje da se puno toga financira iz vlastitog džepa, no ni njoj ni roditeljima bošnjačkih učenika nije žao. Brojni su članovi Zadruge nakon završene osnovne škole nastavili razvijati i usavršavati svoju kreativnost i nadarenost u likovnim školama i danas su modni kreatori ili dizajneri.
Istražuju uzgoj gljiva
Zadrugari iz Bošnjaka bave se i istraživačkim radom. Za prošlogodišnju smotru učeničkih zadruga RH izabrali su oborke, drvene posude korištene kao mjera za žito, koji su dio njihove tradicije i odlučili su ih kao suvenir sačuvati od zaborava.
Učiteljica Gačić priznaje da je bila razočarana kada je vidjela koliko se malo tradicija njihova kraja poznaje u drugim sredinama, pogotovo u Zagrebu, i zadrugari će, poručuje, učiniti sve da se to promijeni. Ove su godine za istraživački rad odabrali uzgoj gljiva. Pripreme zadrugara već su krenule, u proljeće kreće sadnja, a od velike pomoći u istraživanju i ovaj će im put biti nastavnik povijesti i hrvatskog jezika Andrija Gačić.
M. Lešić Omerović/glas-slavonije.hr