(Foto: Marija Lešić Omerović)
Program izgradnje i upravljanja zonom sadrži i povlastice za investitore, prioritet su proizvodnja i veće zapošljavanje
ŽUPANJA
Gradsko vijeće donijelo je Program izgradnje i upravljanja “Poduzetničkom zonom Sječine” – II. faza, čime je, nakon skidanja sudske zabilježbe, konačno riješen dugogodišnji problem nedostatka građevinskog zemljišta koje će Grad sada konačno moći ponuditi zainteresiranim investitorima, omogućiti nova zapošljavanja i zaustaviti negativne trendove. Prva faza realizacije zone krenula je 2006. i odnosila se na 20 hektara, a s preostalih 44 hektara, obuhvaćenih drugom fazom, svih dosadašnjih godina Grad nije mogao raspolagati. Bila su opterećena privremenom mjerom zabrane otuđenja i opterećenja u korist Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka (bivši DAB), koja je protiv Grada pokrenula sudski spor i Županja je dovedena u nezavidnu situaciju.
U svibnju je stigla presuda Visokog trgovačkog suda u Zagrebu i obveza isplate približno 1,4 milijuna kuna za glavnicu i zakonske zatezne kamate. Nova je gradska vlast, nezadovoljna što su prethodnici uopće i dopustili da do ovoga dođe i što već ranije s DAB-om nisu postigli nagodbu, procijenila da je najbolje rješenje dugogodišnji spor okončati, ne izlagati se daljnjim troškovima i konačno skinuti zabranu raspolaganja zemljištem u Sječinama, što je i učinjeno. Izgradnja i infrastrukturno uređenje druge faze zone pretpostavka je za provedbu novih poduzetničkih ideja i proširenje poslovanja postojećih subjekata na području grada.
U Planu razvoja Grada Županje do 2027. godine kao strateški je cilj naveden razvoj poduzetništva i ostvarenje gospodarskog rasta, uz jačanje podrške i povećanje ulaganja u gospodarstvo. Navedeno se planira postići unaprjeđivanjem uvjeta za privlačenje domaćih i stranih ulaganja i razvojem poduzetničke infrastrukture. Svrha je donesenog programa poticanje poduzetništva omogućavanjem povoljnije i jeftinije izgradnje poslovnih objekata, zajedničko korištenje infrastrukture i njihovo povezivanje, kao i jačanje konkurentskog nastupa na tržištu. Namjera je utvrditi i različite povlastice za investitore. Zemljište će moći kupiti uz popust do najviše 90 posto, ovisno o visini ulaganja i zajamčenom broju novozaposlenih osoba. A tu je i oslobođenje plaćanja 50 posto iznosa komunalnog doprinosa, kao i 100-postotnog iznosa komunalne naknade u razdoblju od dvije godinu od nastanka obveze plaćanja. Prednost će imati poduzetnici koji zapošljavaju veći broj radnika, koji se planiraju baviti proizvodnim djelatnostima, oni koji u svome radu koriste naprednu tehnologiju i koji su izvozno orijentirani. U ovoj fazi ne planira se izgradnja objekata i uređaja za proizvodnju električne i toplinske energije, tipa fotonaponske, solarne i vjetroelektrane, osim ako bi služili za opskrbu električnom energijom vlastite proizvodne djelatnosti.
Lokacija zone iznimno je povoljna i predstavlja bitan poticaj – u blizini je autoceste, državne ceste, dva granična prijelaza…
GRADU TRI MILIJUNA NEPOVRATNIH KUNA
Radovi u zoni su počeli, bit će izgrađene vodovodne i plinske instalacije, DTK mreža, javna rasvjeta, a kanalizacija je ondje već izvedena. Bit će sagrađena cesta od 500 metara, a potom i još jedna, uz postojeće poduzetnike do Domila koja će omogućiti kružno kretanje zonom. Formiranje novih cesta ovisit će o potrebama investitora i cijepanju čestica. Gradu su iz Programa podrške gospodarskoj revitalizaciji dodijeljena tri milijuna nepovratnih kuna, a Grad će osigurati još dva milijuna iz kreditnog zaduženja. Sve će biti završeno početkom 2023.
Grad je konačno skinuo zabranu raspolaganja zemljištem – temelj za gospodarski razvoj i nova radna mjesta
Marija Lešić Omerović
Izvor: glas-slavonije.hr