Patronažna služba Doma zdravlja Županja provodi kontinuiranu patronažnu skrb u županjskoj Posavini koja obuhvaća grad Županju i osam općina s ukupno 41.866 stanovnika, a pokriva ju deset patronažnih sestara. U posljednjih 20 godina broj stanovnika na tom je području smanjen za čak 12.000 tisuća, a iseljavanje mladih, ali i čitavih obitelji, poprima zabrinjavajuće razmjere. Patronažna služba, doznajemo od pomoćnice ravnateljice za sestrinstvo županjskog Doma zdravlja Janje Stojanović, mag. med. techn., u 2016. godini gotovo je u svim od ukupno 15 sela, pa i u gradu Županji, zabilježila pad broja novorođene djece u odnosu prema godini ranije. Lani su, napominje, u županjskoj Posavini rođene 294 bebe – 30 manje nego u 2015., što je smanjenje broja novorođenčadi za devet posto.
Porazno
– Patronažne sestre Danica Matijević i Maja Filipović pokrivaju područje grada Županja i u 2015. godini imale su 87 novorođenčadi, a u prošloj godini 71 novorođeno dijete, što je za 18 posto manje i, nažalost, ide u prilog tvrdnji da Hrvatska izumire, a svakodnevni odlazak mladih dodatno ubrzava taj proces – kaže Stojanović.
Posebice je poražavajuća slika na istoku županjske Posavine. U Račinovcima, Đurićima i Drenovcima u 2015. ukupno je rođeno 17 djece, a lani samo 11 – čak 35 posto manje u samo godinu dana. Patronažna sestra Gabrijela Palković u 2015. godini u Gradištu je imala 24 novorođenčadi, a lani samo njih 16, što je zabrinjavajući pad od 33 posto. Smanjenje bilježi i općina Cerna, gdje je u 2015. rođeno 45 beba, a lani pet manje. Patronažna sestra Katica Oreč pokriva općinu Bošnjake i lani je skrbila za 27 beba, a godinu ranije za dvije više.
Općina Gunja 2014. godinu pamtit će po velikoj prirodnoj katastrofi koju je proživjela, ali ta godina ostat će upamćena i po baby boomu, jer je u njoj rođeno čak 41 dijete. Godinu dana kasnije na svijet je došlo 35 malih Gunjanaca, a u 2016. godini ta je općina imala 32 novorođena djeteta za koja je skrbila patronažna sestra Marija Ramač.
Nije konačan broj
Lagani porast od šest beba više u odnosu prema godini ranije u 2016. bilježi općina Vrbanja koja uz općinsko središte obuhvaća i naselja Soljani i Strošinci, gdje su lani rođene 33 bebe, a 31 je obišla patronažna sestra Branka Poje. Posavski Podgajci i Rajevo Selo, u kojima radi patronažna sestra Luca Jozić, u 2015. imali su devet novorođenčadi, a lani tri bebe više. Povećanje je zabilježeno i u Babinoj Gredi, gdje je u 2015. rođeno 27 beba, a u prošloj godini sedam više. U općini Štitar u 2015. na svijet je došlo 18-ero djece, a lani je bilo 20 beba.
Riječ je o podacima Patronažne službe Doma zdravlja Županja i to zasigurno nije konačan broj novorođenčadi. Naime, Janja Stojanović napominje da ima i pojedinih roditelja koji ne koriste zdravstvenu zaštitu, nego se samo prijavljuju zbog pomoći za bebe, a neki dolaze na područje županjske Posavine zbog patronažne skrbi koja u njihovim mjestima ne funkcionira.
I demografska slika Vukovarsko–srijemske županije poražavajuća je. Prema podacima koje iznijela Stojanović, u 2015. godini rođeno je 1438 djece, a broj umrlih vrtoglavo se popeo na 2400 osoba, dakle razlika između rođenih i umrlih je čak 962 osobe, dok je u 2014. razlika bila u 619 osoba. U prvih šest mjeseci 2016. godine u maticu rođenih Vukovarsko-srijemske županije upisana je 591 beba, što je, upozorava, opet pad za minimalno 250 novorođenčadi na razini godine.
M.Lešić Omerović/glas-slavonije.hr
2 Comments
Anonimno
ove gospode na slici nisu patronazne sestre ako se ne varam… a da bi valjalo dici porast dijece u cvelferiji to je ok…,i nemojte nesto sto objavljivat nije istina
županjac
A gdje piše da jesu? Možda su na slici majke sa djecom, šta mislite o toj ideji?