Pošto sam i sam svirač, tamburaš, interesira me i povijest tambure i sviračkih bandi našega kraja. Tu su neizostavni Romi i njihove kapele prije drugog svjetskog rata. Interesira me i utjecaj romskih svirača na šokačke svirače. Naprimjer violina i tambure! Ima zapis iz 1883.godine koji piše kako je biskupa Štrosmajera na krizmi u Babinoj Gredi i Štitaru dočekala „u Krajini čuvena ciganska guslačka banda iz Štitara”. Dakle pošto su guslačka banda, svirali su violine, viole i kontrabas. Kasnije su gudačke instrumente zamijenili tamburama, ali kao vodeći instrument ostala je violina. Takvu postavu često prihvaćaju i šokačke bande čiji violinist je često učio kod Roma. U Štitaru je to bio čika Ivica Pandža (1921), koji živio u Ciganskom kraju pa se s njima družio, od njih učio i s njima svirao. Aca Knežević, tamburaš iz Šiškovaca, jednom mi je pričao da je njegov stariji brat naučio svirati violinu kod šiškovačkih Roma. Sjećam se da je čika Ivica u sobi na zidu imao sliku jednog prekrasnog para. To su bili Pajo i Sofka Nikolić. On je za svoj svirački uzor imao Paju, pa su i njega zvali Pajo, što mu je imponiralo, jer Pajo je tada bio među najboljim primašima violinistima. Pavle, Pajo Nikolić rođen je 29.06.1901.godine u Rajevom Selu od oca Georgija (zvali su ga Đurica) i majke Borke. Imao je braću Dušana, Marka i Đuru, koji su također bili svirači. Dušan je svirao cimbal, Marko je svirao drugu violinu, a Đuro kontrabas. Muzička familija! I otac i djed također su bili svirači! Rajevo Selo nije brojalo puno Roma, njih dvadesetak, i pravo je čudo da se u tako maloj populaciji rode tako vrhunski muzičari.
Već kao mali Pajo je pokazivao dosjetljivost i inteligenciju. Čuo sam priču u Rajevom Selu da ga je jednog ponedjeljka prota pitao na vjeronauku: Pajo zašto ti jučer nisi bio na liturgiji. Većinom je to donosilo kaznu šibom! Pajo je znao da prota voli govoriti o nečastivom pa se snašao i rekao da mu je neki glas govorio da ne ide u crkvu. Prota se zakačio na to i nastavio je djeci govoriti: eto vidite djeco šta radi nečastivi. Uđe čak i u djecu i nagovara ih na zlo. U tom zanosu zaboravio je kazniti Paju!
Prve gaže su bile instrumente pod ruku ili na rame pa nasipom u Brčko. Pa pošto si odličan, tražen, slijedi Beograd i Skadarlija. U jednom članku o njemu objavljenom 1965.godine u beogradskim Novostima Pajo kaže da je već sa sedam godina svirao u očevoj kapeli, a 1915. su svirali i u Pešti gdje kaže da je jako puno naučio od madžarskih Cigana.
Najbolji surađuju s najboljima, a tada je najbolja pjevačica bila Sofka. Na internetu se može naći da je Sofka rođena 1907.godine u Tabanovićima kod Šapca. Bila je pjevačica čudesnog glasa i magnetizma. Kraljica sevdaha i romansi. S njenom pojavom promijenio se odnos prema kafanskom pjevanju. S Pajom, za kojeg se u međuvremenu udala, napravila je veliku karijeru! Prvu ploču su snimili u Berlinu 1926.godine: Kolika je Jahorina planina i Kad bi znala dilber Stano. Do 1939.godine snimili su 100 gramofonskih ploča s više od 200 pjesama. Najveći hit je bila pjesma Cojle Manojle. Sofka je proglašena za najtiražniju pjevačicu Evrope. Veće tiraže imao je samo Enrico Caruso! U Štitaru u jednoj gazdinskj kući su tridesetih imali gramofon. Ploče su stizale. Svirači su naučili Cojle Manojle! Tako je vjerojatno bilo i u drugim selima. Počela je era diskografije!
Sofka je ostvarivala nevjerojatne zarade po večernjim nastupima u prepunim kavanama. Na vrhuncu karijere nastupali su u svjetskim metropolama: Budimpešti, Beču, Sofiji, Pragu, Berlinu, Parizu (čuveni Moulin rouge), ali po kazivanju Rajevčana za kirbaj na Ilino uvijek su bili u Rajevom Selu! U Mostaru je pjevala Eminu Aleksi Šantiću, u boemskoj Skadarliji Nušiću i Tinu Ujeviću, Gustavu Krklecu! Upoznaje i Jozephine Baker koja se divi njenom pjevanju, kao i Rudolph Valentino i Ramon Novarro. S Pajom živi u vlastitoj vili u Beogradu u Krunskoj ulici na visokoj nozi. Vila ima komplet poslugu!
1939.godine Sofki od tuberkuloze umire sedamnaestogodišnja kći Mariola. Na jednom mjestu sam našao da joj je to kći iz prvog braka, a na drugom da je to kći iz braka s Pajom. Prestala je pjevati, rastaje se od Paje i život nastavlja u Bijeljini. Tuga se ne može objasniti, ispričati. Tuga se može samo tugovati, a pjesma pjevati, govorila je Sofka.
Po svjedočanstvu Rajevčana, kad je Beograd bombardiran, Pajo se sklanja u Rajevo Selo. Početkom lipnja 1942. slijedi pogrom Roma po ustaškoj vlasti. Postoji arhiviran izvještaj ustaške vlasti Kotara Županja da su u logor Jasenovac otpremili 83 vagona Cigana i po njihovoj procjeni to je moglo biti i preko 2.000 Cigana. Pajo je preživio drugi svjetski rat i poslije rata nastavlja svirati na Skadarliji. Sada mu je pjevačica bila Divna Kostić. Divna je bila vanbračno dijete šahista Bore Kostića i ciganske pjevačice iz Rusije koja je početkom dvadesetih došla s bijelom gardom do Vršca. Kad je rodila, Boro nije bio u Vršcu i ona je dijete ostavila Borinoj sestri na kućnom pragu. Borina sestra je Divnu prihvatila i odgojila. Divna je isto postala pjevačica.
Beogradske Novosti 24.09.1965. objavljuju ineresantan članak o Paji Nikolić. Pajo tada ima 64 godine i u vlastitoj kolekciji 64 violine. Za svaku godinu života po jednu violinu. U kolekciji je imao Montanjani violinu iz 1741.godine. Violina je bila s ruskog dvora Katarine Velike. Za nju je Zlatko Baloković, čuveni violinist iz Hrvatske koji je živio u Americi, nudio Paji silne novce. No, Pajo ju nije htio prodati. U članku se spominje da Pajo ima kćerku koja je diplomirala klavir na Akademiji.
Nikolići su u Rajevom Selu imali kuću u Zelenom kraju na broju 75. U drugoj polovici pedesetih tu kuću od njih je kupio Drago Mataja.
U matičnom uredu Drenovci pronašao sam zapis koji je stigao iz Beograda iz općine Palilula da se Pajo 29.12.1966. vjenčao s Marijom Florsa. Tragom toga stupio sam u kontakt s matičnim uredom Palilula i dobio sam podatak da je Pajo umro 1971.godine u Vršcu.
Bilo bi lijepo nastaviti istraživanje o Paji, doći možda do njegove kćerke, pronaći njegov grob, saznati nešto o njegovoj braći…Smatram da je to zaslužio i da se njegov rodni kraj može s njime ponositi!
Šima Dominković