– Komunalna poduzeća dužna su uskladiti poslovanje s novim Zakonom o vodama, prema kojemu se vodoopskrba i odvodnja moraju izdvojiti, a za ostale komunalne djelatnosti osnovati novo društvo. U nazočnosti javnog bilježnika i odvjetnika to smo i odradili. Sada imamo dvije tvrtke. Komunalac nastavlja voditi brigu o vodi, a sve stale komunalne djelatnosti koje su do sada bile u nadležnosti KTD-a Gunja preuzet će nova tvrtka – Gunjanska čistoća, pojašnjava načelnik Gunje Hrvoje Lucić. Taj je postupak naišao na negodovanje među mještanima i oporbenim vijećnicima, koji smatraju da je u teškoj situaciji u kakvoj je Gunja još jedan direktor na općinskim jaslama nepotrebno opterećenje i da je riječ o uhljebljivanju podobnog kadra. Lucić opovrgava takve navode.
– Činjenica je da smo morali osnovati još jednu tvrtku, to je bila naša zakonska obveza, ali obje će voditi jedan direktor. Čim smo upozoreni na postojanje takve mogućnost, odmah smo je prihvatili. Na mjesto direktora postavili smo Niku Perića, koji je ranije obnašao dužnost predsjednika NO KTD-a Gunja. Dosadašnji direktor Zvonimir Stjepić smijenjen je i vraćen na svoje bivše mjesto u tvrtki – kaže načelnik. Pojašnjava da je takva odluka donesena zbog više razloga, nekooperativnosti, nesuradnje i učestalih pritužbi nezadovoljnih mještana na njegov rad i konstantno pokretanje ovrha. Od 14 djelatnika, na vodoopskrbi i odvodnji bit će angažirana dva, a svi ostali prelaze u Čistoću.
Iako je prije nekoliko mjeseci Komunalno trgovačko društvo Gunja bilo na korak do pripajanja županjskom Komunalcu, akvizicija je pod velikim upitnikom. Županjci su pripajanje smatrali logičnim slijedom događanja i isticali ekonomski i racionalni aspekt poslovanja. Nudili su dvije opcije, da KTD Gunja prihvate kompletno kao tvrtku i u tom bi slučaju Čistoća Županja preuzela komunalni dio poslova, a županjski Komunalac gunjanski vodovod. Druga je mogućnost bila da im Gunjanci na upravljanje daju samo vodovodnu mrežu, poput Bošnjaka i Gradišta koji su Županjcima prepustili kompletnu brigu oko vodoopskrbe i odvodnje i vođenja investicija.
– Od pripajanja županjskim tvrtkama do daljnjeg nema ništa. Oni su za sada odustali. Tijekom pregovora izrazili su spremnost preuzeti samo vodoopskrbu i odvodnju, a ostale komunalne djelatnosti ne. Moramo vidjeti koje je rješenje za nas najbolje i najprihvatljivije, tako da je za sada još uvijek prerano bilo što reći – kaže Lucić. Poručuje da razdvajanjem KTD-a Gunja na dva dijela neće doći ni do kakvog poskupljenja usluga za krajnje korisnike i da se mještani ne moraju brinuti. Jedina je razlika u tome što će sada biti dva žiroračuna, jedan za vodu, a drugi za čistoću, odvoz smeća, održavanje groblja…
Poziv za suradnju i udruživanje Gunjancima je uputilo i komunalno poduzeće iz susjedne općine Drenovci. Načelnik Jakša Šestić smatra da bi logično bilo da Cvelferija bude zajedno, objedinjena u jednom komunalnom poduzeću, a ne da, primjerice, Vrbanja bude pod vinkovačkim vodovodom, Gunja pod županjskim, a Drenovci samostalni.
– Definitivno je Cvelferija jedinstven teritorij po svemu i ne treba nam tu pet tvrtki za čistoću, nego jedna, što je i stvar ekonomske opravdanosti – smatra Šestić.
U Hrvatskoj je prevelik broj poduzeća koja pružaju usluge vodoopskrbe i odvodnje u odnosu na površinu, broj stanovnika i korisnika, što dovodi do njihove neefikasnosti u pripremi i provedbi razvojnih projekata, do velikih gubitaka i loše usluge prema građanima. Poduzeća s malim brojem zaposlenih ne mogu biti efikasna, pa komunalcima slijedi okrupnjavanje i povezivanje u društva koja godišnje isporučuju više od tri milijuna kubika vode. Što se tiče ustroja uslužnih područja za vodoopskrbu i odvodnju, sve se glasnije špekulira da će distributeri vode iz Vukovarsko-srijemske županije ipak potpasti pod Slavonski Brod i postati ispostave tamošnjeg lidera u distribuciji vode.
M.Lešić Omerović/glas-slavonije.hr