U Općini Bošnjaci prema popisu iz 2011. godine popisane su ukupno 4. 242 osobe, dok je broj stanovnika u isto vrijeme iznosio 3. 869. Prema popisu koji je vršen 2001. godine Općina Bošnjaci je imala 4. 653 stanovnika. Izjašnjavajući se po nacionalnoj pripadnosti stanovništvo našega mjesta sačinjavali su: hrvata je bilo 4. 592 ili 98. 69 %, albanaca 13, srba 13, bošnjaka 2, poljaka i slovaka po 1, ostalih 12, neopredijeljenih 13 i nepoznate nacionalne pripadnosti 6 stanovnika.
Mjesto ima svoju dugu i bogatu povijest. Spominje se 1476. godine, kao skup od desetak manjih naselja koja su se kroz povijesni period povezala „ušorila“ u jednu cjelinu. Kroz naredna stoljeća pučanstvo ovoga kraja, poznati „graničari“ sudjelovalo je u obrani najezde turaka koji su dolazili iz Bosne. Svoje protivljenje madžarskoj imperijalističkoj politici bana Huena Hedervarija, te borbi za nacionalni, kulturni i privredni razvitak iskazali su posebno tijekom Izbora za zastupnike Hrvatskog Sabora 1897. godine. Nemiri koji su trajali nekoliko dana, kulminirali su na dan izbora koji su održani 22. svibnja 1897. godine. Pučanstvo se usprotivilo izboru Stjepana Barlovića, vladinog „madžarski“ orijentiranog kandidata, tražeći da ih u Saboru zastupa njihov kandidat Đuro Kovačević, odvjetnik iz Đakova. U režiranom sukobu od strane žandara i vojske poginulo je 9 a ranjeno osamdesetak mještana. U kasnijim sudskim procesima, koji su održani u Osijeku sud je 45 mještana, među kojima su bile i žene proglasio krivima i osudio na dugogodišnje kazne robijanja u tamnicama.
U spomen na žrtve Općina je taj dan pod nazivom „Krvavi bošnjački izbori“ proglasila Danom Općine Bošnjaci.
Svoj prkos i borbu za svoj dom mještani su iskazali i u Domovinskom ratu, u kome je kroz razne postrojbe sudjelovalo oko 360 mještana, od kojih je njih dio bio ranjen a sedmero ih je položilo život za domovinu. Veliki privredni i gospodarski potencijal ovoga kraja osigurao je ostanak i opstanak brojnih obitelji naše Općine.
Uspon je u jednom trenutku bio usporen propašću „Županjske banke“, ali je ponovno pokrenut i bilježi svakodnevno sve značajnije uspjehe kako u privredi tako i u gospodarstvu. Osnovana je poduzetnička zona koja pruža brojne mogućnosti otvaranja novih proizvodnih pogona, brojna poljoprivredna obiteljska gospodarstva i zadruge koja se bave poljoprivredom i stočarstvom, Dioničko društvo „Domaćinović“ koje se bavi ratarstvom i stočarstvom, Poljoprivredna zadruga „Ruris“ koja se između ostaloga bavi i stakleničkom proizvodnjom paradajza, pogon za proizvodnju proizvoda od žitarica „Ragusa“. Brojni mještani pronašli su posao u susjednim mjestima: Županji, Vinkovcima, Vukovaru…. Sve ovo rezultiralo je napretkom razvoja Općine. Obnavljaju se stare građevine, stvaraju nove zelene površine a okoliš se uređuje sadnicama ukrasnog bilja. Dovršetkom započetih radova na kanalizaciji Općina će imati kompletnu infrastrukturu, što će u mnogome doprinijeti kvalitetnijem životu svih mještana kao i svih onih koji posjete našu sredinu.
SEOSKI TURIZAM
Velikoj mogućnosti razvoja seoskog turizma doprinose blizina „Spačvanskog bazena“ s hrastovom šumom i vodotokom „Vjerovi“. Ovdje se pored brojnih vikendica nalaze: „Lovačka kuća“ LU „Vjerovi“ i „Ribolovna kuća“ ŠRU „Virovi“ Bošnjaci. Izgrađena je šetnica uz vodotok „Vjerova“ te niz uređenih, s prostorom za pripremu hrane „roštilja“ mjesta za izletnike koji dolaze u lov, ribolov ili odmor. Velike mogućnosti za kupanje, obiteljske izlete i ribolov pruža se na velikim plažama uz vodotok rijeke Save.
Za sve posjetitelje nezaobilazna je posjeta: „Šumarskom muzeju“ koji je jedan od najuređenijih u ovome dijelu Europe. Konobi „Mustang“ , vlasništvo obitelji Mirka Raguža izgrađenoj u etno stilu. Bistro-pizzeri “Aquarius”, Konobi “Bertić”. Obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima: Agroturizam Juzbašić i “Matkova pecara”, OPG Šarčević, Lenić, Jovanovac, Orkić i nezaobilaznih obiteljskih poljoprivrednih domaćinstava Perakić i Modic koji se bave proizvodnjom kulina, kobasice, šunke i drugih suhomesnatih proizvoda, meda, pečenjem domaće rakije „šljivovice“, „viljemovke“ te proizvodnjom raznih drugih vrsta likera. Proizvodnji na daleko poznatih „oboraka“ a OPG Baotić i Pejić proizvodnjom proizvoda od pčelinjeg meda. Općina Bošnjaci nadaleko je poznata po ručnom radu „šlingeraju“, koji je zaveden i u stručnoj etnološkoj literaturi. Članice naših udruga: „Bošnjački šlingeraji“ i „“Zlatne ruke“ izrađuju rukotvorine u nekoliko tehnika rada: rišalje, toledo, rupice, vez i zlatovez Šlinganje je vrlo zahtijevan ručni rad zato je potrebna velika upornost, vještina, mašta i preciznost jer je svaki proizvod na svoj način jedinstven i predstavlja unikat. Ručni rad se izvodi na raznim vrstama platna za izradu šlinge: tkanju, šifonu, damastu a ima svoju uporabnu vrijednost u svakodnevnom životu, te posebice u izradi narodnih nošnji.
Pored „šlingeraja“ poznati smo i po proizvodnji drvenih posuda „oboraka“, koje su naši mještani poradi prodaje vozili u drvenim kolima i prodavali čak do Rima. Ručni radovi, narodne nošnje i proizvodnja oboraka spominju se i kroz narodne pjesme, pa je u Bošnjacima spjevan i napjev „Bošnjaci se nadaleko znaju po oborcim i po šlingeraju“.
Bošnjaci su u svijetu poznati po vrlo jakom šahovskom turniru. Turnir se svake godine organizira u periodu od 03. – 09. siječnja, u sportskoj dvorani Osnovne škole u Bošnjacima. Šahovski klub „Bošnjaci“ je slijedeće godine domaćin 18. Međunarodnog otvorenog šahovskog turnira u šahu „18. OPEN BOŠNJACI“. Turnir se igra po „švicarskom sustavu“ u 9. kola, partije traju 90 minuta + 30 sekundi po potezu, a boduje se za FIDE i CRO rejting-listu.
Sve ovo svojim nastupom uljepšavaju članovi Kulturno umjetničkog društva „Branimir“ Bošnjaci među kojima se ističu članovi Pjevačke muške skupine „Baće“, Ženske pjevačke skupine „Snaše“, dramske, folklorne i tamburaške skupine. Izvornim pjevanjem, koje u svojim nastupima njeguju sve će oduševiti i članice Ženskog vokalnog ansambla „Nene“ iz Bošnjaka. Brojni sportski sadržaji mogu se ostvariti u nogometnom i rukometnom klubu, tekwon do klubu, šahovskom klubu, ribolovnoj i lovačkoj udruzi…..
Ovo je samo jedan dio od svih mogućnosti koje pružamo svojim dragim posjetiteljima u našoj sredini. Dođite i posjetite nas, a mi ćemo se potruditi da Vam posjeta našoj Općini ostane u lijepom i dugom sjećanju.