Iz monografije:
Sažetak
Knjiga Vinka Juzbašića „Bošnjačani se nadaleko zaju“: Stoljeće folklornog amaterizma prva je monografija koja bilježi neprekinutost folklornog amaterizma u Bošnjacima, a podjeljena je u više djelova. Na početku se prati rad folklornih udruga koje su (uglavnom) djelovale između dvaju svjetskih ratova, potom, rad Kulturno umjetničkog društva „Vladimir Nazor“ (danas „Branimir“), a na koncu se sve to potkrepljuje zapisima i sjećanjima tridesetak članova.
U međuratnom razdoblju u Bošnjacima je djelovalo nekoliko folklornim udruga koje su imale svoje tamburaše i kazališne amatere.
Hrvatsko katoličko prosvjetno omladinsko društvo „Branimir“ osnovao je mjesni rimikatolički župnik Marijan Galović u lipnju 1914. godine.Pod ovim imenom društvo djeluje do zabrane 1932. godine kada ti isti članovi osnivaju Omladinsko društvo „ Mladi zadrugari“ čiji su rad vlasti također zabranile već slijedeće godine.
Godine 1933. župnik Galović osniva Križarsku organizaciju, vrlo aktivno i brojno katoličko društvo za djecu i mladež, koje djeluje do raspuštanja 1946. godine.
Oba su ova društva („Mladi zadrugari“ i Križarska organizacija) djelovali po načelima Katoličke akcije.Od 1927. do 1939. godine u mjestu djeluje Hrvatsko tamburaško društvo/zbor „Branimir“ o čijem radu nažalost, nema sačuvanih dokumenata.
Nakon Drugog svjetskog rata u Bošnjacima su osnovana dva folklorna društva: „Seljačka sloga“ (nema sačuvanih dokumenata) i „Vladimir Nazor“.
Kulturno-umjetničko društvo „Vladimir Nazor“ osnovano je koncem 1949. godine u cilju očuvanja mjesnih folklornih običaja. Od 1963. do 1997. u sastavu društva djeluje kinematograf, o od 1963. do 1967. godine Vokalno-instrumentalni sastav „Lešići“.Članovi udruge su do sad uspješno nastupali na mnogim smotrama tradicijske kulture u Hrvatskoj i inozemstvu (prikazuju jedan svatovski i jedan preduskrsni običaj), izadli su četiri samostalna nosača zvuka (jednu audio kazeti i tri CD-a), sudjelovali u snimanju dokumentarni filmova i TV-emisija,a iz njihovih redova proizašlo je nekoliko profesionalnih tamburaša. Od 1997. godine ovo društvo nosi ime prvoga folklornog društva „Branimir“, a od najzaslužnijih članova izdvajaju se počasni predsjednik Matej Juzbašić i glazbenik Antun Lešić.
Kulturno-umjetničko društvo „Branimir“ iz Bošnjaka dans broji 50 članova i ima tri sekcije:tamburašku, folklornu, pjevačku i dramsku.Aktivne su dvije pjevačke skupine:“Baće iz Bošnjaka“ (osnovani 1974) i „Bošnjačke snaše“(2008).Od 1998 do 2008 godine u društvu je djelovala i Ženska pjevačka skupina „Nene“ koja sada djeluje samostalno kao Ženski vokalni ansambl „Nene“. Od 2008. društvo je osnivač smotre marijanskih pjesama „K nebu leti jesmo moja“, a od 2012. godine suorganizator glazbenog Memorijala Antuna Tunje Lešića.Društvo je od 1995. godine član „Družine“ te međunarodne unije folklornih skupina – IGF.
Priredio;
Mato Dominković
mato.dominkovic@skole.he