Dugogodišnji uzgajivači pčela iz Bošnjaka i Vrbanje u panici su nazivali lokalni radio i provjeravali jesu li iz Uprave šuma Vinkovci zaprimili kakvu obavijest i upozorenje pčelarima da na vrijeme uklone košnice. Lokalni mediji nikakvu obavijest nisu primili niti je u eteru bila bilo kakva najava tretiranja šume, što je dodatno revoltiralo pčelare.
“Dosadašnjih su nas godina redovito upozoravali da trebamo ukloniti košnice na optimalnu udaljenost, a sada provode akciju a da nas nitko o tome nije obavijestio. Zabrinuti smo jer od pčela živimo i naravno da vodimo računa o svemu kako bismo zaštitili svoj izvor prihoda”, poručuju zabrinuti pčelari.
Bilo bi im, kažu, vrlo korisno kada bi ih se unaprijed izvijestilo o svakom avionskom tretiranju šume, kako se ne bi stvarala panika. O čemu se radi, provjerili smo jučer u Odjelu za ekologiju UŠV-a, koji u suradnji s pojedinim šumarijama, gdje postoji potreba, organizira tretiranje šume. Iz Odjela poručuju da pčelari mogu biti mirni. Objašnjavaju da je dva dana obavljano prskanje šume protiv biljnih bolesti, točnije, pepelnice, a ne protiv štetnika, odnosno insekata i glodavaca, čega se pribojavaju uzgajivači pčela.
“Kada budemo provodili prskanje protiv štetnika, naravno da ćemo upozoriti pčelare da košnice s pčelama udalje najmanje pet kilometara od šume koja će biti tretirana, premda se za prskanje koristiti ekološki preparat, koji ne šteti ostalim insektima”, poručuju iz Odjela za ekologiju.
Inače, među insektima najčešća su pojava gubar te mali i veliki mrazovac, koji uglavnom jedu lišće i na taj način prouzročuju defolijaciju stabala. Povećana populacija gubara ili mrazovca bilježi se svake godine, ali to se, objašnjavaju šumari, događa mjestimično i na površini zanemarivoj u odnosu prema ukupnoj šumskoj površini, od oko 72.000 hektara, kojom gospodari UŠ Podružnica Vinkovci.
M.Lešić Omerović/Glas Slavonije