“I ranije smo s njima imali problema, ali ovako nešto ne pamtim. Ove godine prvi put nisam sadio lubenice za prodaju i dobro je što nisam. I ovo malo što smo imali za vlastite potrebe potpuno su uništili gavranovi. Plodovi su baš dozrijevali i u roku dva dana sve su uništili. I ne samo lubenice, nego i kupus koji nikada do sada nisu dirali. Trebao sam ga isporučiti kupcu, a toliko je uništen, kao da su ga ovce izjele. Nevjerojatno! Da mi je to netko rekao, mislio bih da su lovačke priče”, ispričao nam je Darko Marić iz Vrbanje, koji sa sinovima obrađuje 200 jutara zemlje na kojima je uz tradicionalne poljoprivredne kulture zastupljeno i povrće. U svojih 40-ak godina bavljenja poljoprivredom, toliku pomamu gavrana, kaže, još nikada nije vidio.
“Toliko ih se nakotilo, ali zaštićena su vrsta i ne smije ih se ubijati. Ne znamo kako ih se riješiti i otjerati s njive, pokušali smo i s plinskim topovima, strašilima, čak smo i traktor dovozili na njivu, ostavljali ga da radi, dežurali, ali ne vrijedi. Uništiše sve živo! Uvjeren sam da žeđ nije razlog, jer u obližnjem kanalu ima vode”, ogorčen je Marić.
Poznati je proizvođač paprike, čiju su kvalitetu prepoznali i proizvođači kulena koji na natjecanjima redovito odnose pobjede. Napasni kljunovi ni njih nisu poštedjeli, velik broj ih je uništen, a okomili su se i na kukuruz šećerac koji je sazrio i spreman je za isporuku po cijenu od 1,20 kuna za kilogram plus PDV. Cijena je, smatra Marić, solidna, no ako se uzme u obzir da je merkantilni kukuruz kunu i pol, mogla bi biti i viša. Pored gavrana, Marićima veliku glavobolju zadaje i suša koja im je prepolovila urod. Sa sinovima po cijele dane vodu iz bunara presipava u kanal kako bi se navodnio povrtnjak, no i on je gotovo presušio pa su prisiljeni izbušiti još jedan bunar kako bi se spasio urod. Ako uskoro ne padne kiša, uvjeren je Marić, ovo će biti prava katastrofa. Iako je Vrbanja nekada bila poznati lubeničarski kraj, ove godine nije zasađena ni jedna lubenica za prodaju. Marić se tim poslom bavio čak 33 godine, bio među uspješnijim proizvođačima lubenica još u bivšoj Jugoslaviji, no i on je odustao. Troškovi su previsoki, lubenice zahtijevaju mnogo truda i vremena, a lubeničari su sretni ako se na kraju uspiju i pokriti. Nelojalna konkurencija, žale se, ugušila im je proizvodnju.
“Dok naša lubenica dozrije, ona iz Metkovića ili Makedonije, koju su otkupljivači plaćali dvije kune za kilogram, već prolazi, cijena im pada i mi dobivamo svega 70 lipa”, žali se Marić.
I TRGOVAČKI LANCI ČINE IM ŠTETU
“I trgovački lanci godinama nas iskorištavaju i preko naših leđa zarađuju. Dovedu nas pred svršen čin, moramo potpisati količinu koja ide u otpis, jer su plodovi prezreli i navodno su počeli trunuti, što nam odbijaju od iznosa koji trebaju platiti”, žali se Marić. Zgrozio se kada je svoje dinje koje je prepoznao po naljepnicama, a za koje je otkupljivač tvrdio da su istrunule, pronašao na policama trgovačkog centra.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ/Glas Slavonije