O masovnom odlasku stanovnika Vukovarsko-srijemske županije trbuhom za kruhom svjedoči i zabrinjavajući pad broja učenika u osnovnim i srednjim školama. Negativan trend uzeo je maha nakon ulaska Hrvatske u EU i otvaranja granica i tržišta rada. Za razliku od nekih prijašnjih godina, kada je u potrazi za poslom dom napuštala glava obitelji, u bogate europske zemlje sada odlaze cijele obitelji.
U protekle četiri godine dvije županjske osnovne škole izgubile su oko 250 učenika. Županja danas ima oko 800 osnovaca, s tendencijom daljnjeg pada toga broja jer pojedini roditelji najavljuju odlazak iz Hrvatske. Ništa bolja situacija nije ni u općinama županjske Posavine koje također ostaju bez znatnog broja učenika. U odnosu prema 2014. godini, Vukovarsko-srijemska županija izgubila je više od 1500 osnovaca. Njih oko 650 odnosi se na osnovne škole u županjskoj Posavini koja je i najnerazvijeniji dio županije. Negativan trend nije zaobišao ni srednje škole. U protekle četiri godine broj srednjoškolaca u najistočnijoj županiji smanjio se za oko 1100. Broj đaka u županjskim srednjim školama manji je za 270, u Vinkovcima za čak 560, Vukovar je izgubio više od 200 srednjoškolca, a Ilok njih 40-ak, što je u odnosu prema ukupnom broju učenika u srednjim školama spomenutih gradova zabrinjavajuće. Ako se smanjenje broja đaka nastavi tim intenzitetom, situacija će za četiri godine biti poražavajuća.
U tekuću 2016./2017. školsku godinu, prema podatcima Ureda državne uprave iz rujna prošle godine, na području Vukovarsko-srijemske županije upisano je 1165 učenika manje, čak 41 razredni odjel manje u osnovnim i srednjim školama u odnosu prema godini ranije. Broj ispisa nastavio se povećavati tijekom školske godine.
I resorna županijska pročelnica Jadranka Mustapić-Karlić sredinom studenoga upozorila je na negativan i zabrinjavajući trend iznijevši šokantan podatak da se u osnovnoj školi u Iloku u samo jednome tjednu ispisalo čak 25 učenika. A usporedno s manjim brojem učenika, škole su se suočile i s viškom prosvjetnih djelatnika kojima je prijetilo da će biti proglašeni tehnološkim viškom. Ministarstvo obrazovanja pokazalo je razumijevanje i odobrilo manji broj učenika u razrednim odjelima, što je učiteljima omogućilo da zadrže svoja radna mjesta. Jer cilj je bio i u manjim mjestima, s manjim brojem učenika zadržati nastavni kadar i osigurati opstanak škole jer bi u suprotnome i sela ostala prazna.
AutorMarija LEŠIĆ OMEROVIĆ
Izvor:Glasslavonije.hr