Na današnji dan 8. veljače 2008. g započela je dugo očekivana rekonstrukcija središnjeg županjskog gradskog trga, Trga kralja Tomislava. Taj takozvani “crveni trg” koji je izgrađen 80-tih godina nosio je ožiljke Domovinskog rata i nije bio više funkcijski dostatan, pa je na nivou županije odlučeno o rekonstrukciji i izgradnji novog modernijeg trga.
Uzimajući u obzir širu situaciju i geografski položaj grada Županje, te odnos prema rijeci Savi, iz silnica zatečenih u prirodnom okruženju i htijenja za podizanjem kvalitete prostora proizašao je koncept ovog rješenja. Prirodna krivulja rijeke Save transponirana je u dominantni element urbane opreme koja u tlocrtnom rješenju dinamizira prostor i prisutna je kao memorija mjesta i grada. Ta krivulja integrira i ostale sadržaje trga formirajući tako skladnu cjelinu. Boje rijeke i efekt zrcaljenja i ljeskanja riječne površine ovim konceptom pretvaraju se u boje popločenja. Vodeno bilje, kao i slavonski tradicionalni motiv (đeram), poslužili su kao inspiracija u dizajniranju elemenata rasvjete, koševa za smeće i ostalih elemenata urbane opreme.
Klupe – zamišljene su kao skulptorsko primijenjeni element u prostoru definiran krivuljom proizašlom iz koncepta. Materijal je lamelirano drvo, prirodne boje izvedeno u svojoj punoj masivnosti. Ovaj materijal je izabran zbog tradicionalne uporabe drva u Slavoniji. Presjek klupe uporište nalazi u različitim modusima korištenja i ergonomiji.
Rasvjetno tijelo – sjenilo, drveni stup koji se sužava prema vrhu i metalno, inox, podnožje čine lampu čija forma proizlazi iz lista lopoča. Detalj spoja staklenog sjenila i stupa oblikovan je po uzoru na đeram, odnosno račvanje njegovog stupa. Varijacija ovog rasvjetnog tijela je lampa s integriranim košem za smeće.
Info pult – jednostavne je pravokutne forme s utisnutom vertikalom nosivog stupa. Materijal za izvedbu ovog elementa je inox, te staklene ploče koje zatvarajuoglasni prostor.
Stupovi zastava – preuzeti su iz dizajna rasvjete. Drveni su, kružnog presjeka koji se sužava prema gore, a završavaju metalnom vodilicom.
Pozadina pozornice – stakleni je volumen blago izdignut iz nivoa tla. On objedinjuje funkciju displeja, svjetlećeg elementa noću i refleksne plohe danju. Smješten je u fokusu trga i akcent je u samoj vizuri.
Koš za smeće – predviđen je za izvedbu od inoxa, a projektiran je u formi zasječenog valjka čija gornja ploha služi odlaganju opušaka. Oblik je proizašao iz geometrizacije plohe lista lopoča.
Voda na trgu – riješena je u formi prskalica koje su grupirane u centru krivulja oblikovanih položajem klupa. Ovim rješenjem predlaže se interaktivno korištenje vode u urbanim sredinama.
Uređenje trga
Ovim konceptom predviđeno je ukidanje postojećih nivoa trga. Trg je tako pretvoren u jedinstvenu pješačko kolnu površinu koja je u direktnom kontaktu s rubnom izgradnjom. Rubna izgradnja ovim rješenjem dobila bi na važnosti u smislu aktivnijeg korištenja prizemnih poslovnih prostora. Težnja je ovaj gotovo stambeni trg pretvoriti u mjesto aktivnosti, susreta, trgovine, zabave i masovnih okupljanja, pri čemu će poslovni prostori prizemlja utjecat na karakter i funkciju trga.
Postojeće popločenje zamijenjenit će se granitnim pločama plavog do zelenog tonaliteta, reminiscirajući tako vodenu površinu lokaliteta Virovi. Način slaganja predložen je od ploča različitog formata. Izražena reška na podu izvedena je od inox profila koji povezuje vertikale rasvjetnih tijela sjeverne i južne strane trga. Inox rešetka za odvodnju oborinske vode uklopljena je u raster kamenog popločenja, što se predlaže i za metalne rešetke oko stabala.
Hortikulturno rješenje predviđa zadržavanje dvaju stabala na sjevernoj strani trga, dok se predviđa rušenje onog na južnom dijelu trga.
Predlaže se potpuno uklanjanje niskog raslinja te sadnja dva stabla kuglastog jasena koji bi svojim krošnjama stvarali ugodne sjene i hladovinu pod klupama.
Područje postave novogodišnjih jelki predviđeno je na južnom dijelu trga u njegovoj središnjoj zoni.
Presjek poda trga projektiran je na način da se najviša kota nalazi u njegovoj polovici dok je ostatak trga u padu prema odvodnim kanalima, udaljenim 3 metra od rubne izgradnje.
3 Comments
Bit će bolje
Fantazija u riječima i pisanju,a djelo i postav nula,sivilo podsjećajući na istočno blokovske trgove i njihove gradove.Samo pitanje zašto je posječena lipa na Trgu koja je bila najljepše drvo u Županji,te zašto nije vraćen izvorni postav prvoj nogometnoj lopti.Pogledajte malo bolje trg na čega liči,kamene ploče kloparaju pod nogama,masne mrlje i fleke od izgorenog ulja,voda preljeva iz takozvanih fontana a žabokrečina i ljigavost okolo je opasnost za djecu i osobe koje ne znajući prelaze preko njih,padaju ustaju s bolnim gromadama na licu psujući i hvala samom Bogu što nije još nitko jače stradao s kojekakvim prelomila.Moglo bi se još opisivati ali mislim da je i ovoliko napisano s dobrom namjerom dosta.
Ekocid
I nove klupe na kojima je teško pronaći slobodno mjesto i trg koji uvijek vrvi ljudima. Meni to uopće ne liči na trg. Niti je nekako omeđeno, ni išta. Mogli su samo zamijeniti crvene pločice s crnima u skladu s današnjim svjetonazorom onih koji su sada na vlasti. To više podsjeća na nekakvu pistu ili na skladište. Kao da se još treba nešto izgraditi, ali to je također valjda u skladu s današnjom politikom uništavanja svega.
Marko
Slažem se, takav i ja imam dojam s trgom, kao da nešto fali. Prazno, bez duše. Stari trg je po meni bio bolji, možda su ga trebali samo malo modernizirati i urediti.