Naime, Vlada je prije nekoliko dana donijela odluku o dopuni Odluke o pomoći poljoprivrednim proizvođačima zahvaćenim poplavom, kojom se osigurava dodatna pomoć za provedbu naknadne sjetve za 2014. godinu poljoprivrednicima s poplavljenih područja Vukovarsko-srijemske, Požeško-slavonske i Sisačko-moslavačke županije. Za pokriće troškova uloženog rada i nabavu sredstava za zaštitu bilja isplaćeno im je još 28,111.612 kuna, odnosno 3200 kuna po hektaru, navode iz Agencije.
Zbog ograničenih proračunskih sredstva početkom listopada izvršena je isplata pomoći stradalim proizvođačima u Vukovarsko-srijemskoj županiji u području zone plavljenja s datumom 26. svibnja, što je prouzročilo veliko nezadovoljstvo i ogorčenost seljaka koji su stradali od zaobalnih voda. U cilju cjelovitog pokrića oštećenika na području Vukovarsko-srijemske županije u daljnjoj provedbi Vladine oduke izvršeno je dodatno usklađivanje poplavljenih površina i s datumom 21. svibnja, odnosno preklop digitaliziranih karti plavljenja na ova dva datuma, pa su tako obuhvaćena sva poplavljena područja koja se zbog kretanja vode nisu u cijelosti podudarala.
Poljoprivrednici iz Gunje s kojima smo jučer razgovarali zadovoljni su dobivenim novcem i kažu da je ovim potezom Vlada, odnosno Ministarstvo poljoprivrede ispravilo nepravdu prema proizvođačima čije su površine stradale od velikih zaobalnih voda, što u prvom krugu isplate nije priznato.
– Na račun su mi na Badnjak sjele dvije uplate, retroaktivno mi je uplaćen novac za koji sam na pravdi Boga zakinut u listopadu, a druga uplata je bila po 3200 kuna za svaki hektar koji mi je stradao u poplavama i mislim da je to korektno – rekao nam je poljoprivrednik iz Đurića. No, dodaje da prema informacijama kojima raspolaže ponovno ima nezadovoljnih u vrbanjskom i strošinačkom kraju koji su, kako tvrde, ponovno nezadovoljni jer im štete ni ovaj put nisu priznate.
M.Lešić Omerović/glas-slavonije.hr