Pilot-projekt dio je nacionalnog projekta informatizacije patronažne djelatnosti, kao važnog segmenta primarne zdravstvene zaštite koji se skrbi o djeci, koji provodi Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO), a financira ga Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) kroz program potpora.
– Mi smo to napravili još prošle godine. Znali smo da se patronaža mora informatizirati i našim patronažnim sestrama nabavili smo kompletnu informatičku opremu, svaka ima svoj laptop, pisač, internet adresu, imamo specijalizirani program, povezani smo HZZO-om i izvješća o radu informatičkim putem dajemo već cijelu godinu – pojašnjava ravnateljica Luca Lešić.
U Domu zdravlja u Županji zaposleno je deset patronažnih sestara, a standard je da na jednu sestru ide 5100 osiguranika, a prema popisu iz 2001. u županjskoj Posavini bilo je 51.000 stanovnika. Međutim, popis iz 2011. utvrdio je pad broj stanovnika na 41.000.
– Broj osiguranika je manji, ali nam je mreža ostala ista, odnosno ostavili smo jednak broj sestara. Iako nam je to financijski teže jer se sredstva ne dobivaju prema broju zaposlenih sestara, nego prema broju osiguranika, i mi ih dobivamo za 40.000. Imamo smanjen prihod jer držimo mrežu za deset patronažnih sestara, a imamo broj stanovnika za osam sestara. Unatoč tome održali smo mrežu i broj zaposlenih i informatizirali ih – zaključuje Lešić.
Informatička oprema za patronažne sestre kupljena je sredstvima iz decentralizirane funkcije. Tijekom poplava u Gunji stradao je jedan laptop, oprema i vozilo koje ima svaka sestara, tako da je Dom zdravlja za Gunju nabavio novu opremu i automobil. Informatizacija patronažne djelatnosti omogućuje kvalitetnije evidentiranje i praćenje svih aktivnosti, na jedinstven način i na jednom mjestu.
Sestre, što u županjskom Domu zdravlja više nije slučaj, još uvijek vode papirnate kartoteke kućanstava i pacijenata koje obilaze, podaci o njihovu radu nisu strukturirani, pa nedostaju pravovremene informacije i povezanost s ostalim dijelovima zdravstvenog sustava. Osim vođenja kvalitetne evidencije, patronažna sestra moći će, zahvaljujući informatizaciji, primjerice, fotografirati promjene na koži pacijenata, madeže, dekubituse, a fotografije odmah proslijediti izabranom liječniku. Isto tako, moći će učitati mjerenje šećera, krvnog tlaka i rezultate spirometrije.
M.Lešić Omerović/glas-slavonije.hr