Dvadesetjednogodišnji Luka Šarčević iz Županje jedan je od trojice mladih poljoprivrednika u Hrvatskoj kojima su odobrena prva sredstva za operaciju 6.1.1. “Potpora mladim poljoprivrednicima”. Sredstva javne potpore iznose ukupno 21.550.000 eura, a Šarčeviću je odobren iznos od 382.675 nepovratnih kuna.
Agencija za plaćanja početkom srpnja počela je s izdavanjem konačnih odluka o dodjeli sredstava za financiranje svih projekata mladih poljoprivrednika koji ispunjavaju kriterije i koji su se javili na prvi natječaj. Potpora iznosi 100 posto vrijednosti ukupnih prihvatljivih troškova, odnosno 50.000 eura po mladom poljoprivredniku.
Luka Šarčević, inače student zaštite na radu i okoliša, od malih je nogu vezan uz poljoprivredu. Uočio je od svoga oca Stanka, poznatog proizvođača domaće slavonske rakije, što je obiteljska tradicija koja se prenosi s koljena na koljena, te voćnih likera od oraha, višnje, gloga, šipka, dunje te bazge. Stanko Šarčević jedan je od nositelja turističkog projekta Cesta zlatne niti i dobitnik velikog broja priznanja za vrhunsku kvalitetu proizvoda proizvedenih u duhu šokačke tradicije i načina življenja kao dijela svakodnevice, svetkovina i običaja.
– Obrađujemo 80 jutara zemlje u Bošnjacima, a bavimo se ratarenjem, gdje imamo zastupljene tri kulture: repu, pšenicu i soju, te voćarenjem. Upravo s oko četiri hektara voćnjaka skidamo šljivu. Imamo i agrokuću s prenoćištem koju pokušavamo staviti u funkciju. Radimo preradu i sušenje šljive, proizvodnju ranih vrsta rakija, imamo kušaonicu, registrirani smo i posjedujemo carinsko skladište za alkohol i sve obveze uredno podmirujemo – kaže Stanko Šarčević. A prije nekog vremena i sin Luka otvorio je vlastiti OPG.
– Kontaktirali smo konzultanta, prezentirali mu sve ono što radimo, čime se bavimo i što imamo, i on nam je rekao da udovoljavamo uvjetima za konkuriranje na natječaj za potporu mladim poljoprivrednicima. Ispoštovali smo cjelokupnu vrlo zahtjevnu proceduru, prijavili se i pokazalo se da je ovo što mi radimo očito dobra stvar – kaže Luka. Napominje da novac mora biti utrošen namjenski, jedan dio ići će za kupnju zemlje, a drugi za obnovu poljoprivredne mehanizacije koja će koristiti i za voćarstvo i za ratarstvo.
– Neki strojevi već su dotrajali. Svakako je prijeko potrebna nova prskalica za repu koja će biti kvalitetnija i učinkovitija. Tu je i kanalokopač koji nam je izuzetno važan, jer naše su zemlje sve dosta podvodne, čak i u voćnjaku, i tim ćemo strojem pokušati izbaciti višak vode u obližnje kanale, pojašnjava.
– Procedura je završena, odluka je donesena i sada još samo čekamo isplatu novca, a vjerujem da će to biti uskoro. A u roku godinu-dvije sredstva moramo utrošiti. Ponude smo napravili i odradili sve što se od nas zahtijevalo, a postoji i kontrola koja će redovito provjeravati namjensko trošenje sredstava – zaključuje Luka.
Korisnici Operacije 6.1.1. osobe su u dobi između 18 i 40 godina, koje posjeduju odgovarajuće profesionalne vještine i znanja o poljoprivredi i koje su prvi put postavljene kao nositelj poljoprivrednog gospodarstva (ne duže od 18 mjeseci prije podnošenja zahtjeva za potporu). Poljoprivredno gospodarstvo mora pripadati ekonomskoj veličini u rasponu od 8000 do 49.999 eura. Prihvatljivi troškovi su kupnja domaćih životinja, jednogodišnjeg i višegodišnjeg bilja, sjemena i sadnog materijala, kupnja, građenje i/ili opremanje zatvorenih/zaštićenih prostora i objekata te ostalih gospodarskih objekata. To uključuje vanjsku i unutarnju infrastrukturu u sklopu poljoprivrednog gospodarstva u svrhu obavljanja poljoprivredne proizvodnje i/ili prerade proizvoda, podizanje novih i/ili restrukturiranje postojećih nasada, uređenje i trajnije poboljšanje kvalitete poljoprivrednog zemljišta u svrhu poljoprivredne proizvodnje; građenje i/ili opremanje objekata za prodaju i prezentaciju vlastitih poljoprivrednih proizvoda uključujući i troškove promidžbe, kupnja ili zakup poljoprivrednog zemljišta te kupnja poljoprivredne mehanizacije, strojeva i opreme.
M.Lešić Omerović/glas-slavonije.hr
One Comment
marco75
Dok u Hrvatskoj veliki dio stanovnika nema uvjeta za normalan život, EU i RH daju novce za proizvodnju alkohola, uvozimo velike količine hrane a pomažemo proizvodnju pijanaca mažuci debeloj guski perje,