Lucija živi u Babinoj Gredi, selu pokraj Županje s tri i pol tisuće stanovnika. Ona ne ide u vrtić jer ga u Babinoj Gredi i okolici nema. Najbliži vrtić udaljen je 20 kilometara.
“Radim u Vinkovcima. Svako jutro sam ju po svakakvom vremenu vozila. Cesta ceranska pa se ledi i jako je loša”, rekla je Lucijina mama Marija Stojanović.
Marija se za dva mjeseca vraća s porodiljnog na posao. Kamo će s Lucijom i njezinim mlađim bratom, još uvijek ne zna. “Muževa obitelj ima OPG, zbog čega imaju jako puno posla. Roditelji mi žive u Zagrebu”, rekla je Marija.
U najboljem slučaju vrtić će dobiti za tri godine
Općina namjerava graditi vrtić, ali uz uz pomoć europskoga novca. “Iduće godine ide projektna dokumentacija. Prvi natječaj koji će nam dozvoliti da kandidiramo dječji vrtić, računamo na mjeru 7.4.”, rekao je Josip Krnić, načelnik Babine Grede.
U najboljem slučaju, da sve ide glatko, u Babinoj Gredi još tri godine neće biti izgrađen dječji vrtić. Zaposlene majke iz Babine Grede nude rješenje. Pronašle su privatnog koncesionara koji je voljan otvoriti vrtić za najmanje 40 djece, uz uvjet da općina uredi dvije prostorije za vrtić.
Međutim, općina nije uspjela pronaći prostor kojeg bi preuredila u vrtić. “Moramo znati da se dječji vrtić ne može otvoriti kako mi to mislimo. S obzirom da je to specifična djelatnost, imaju točno zakonski uvjeti koji se moraju ispuniti da bi bio dječiji vrtić”, rekao je Krnić.
Majke su ogorčene jer se u isto se vrijeme gradi nova općinska zgrada.
“Mislimo da ni naš načelnik i svi ostali koji su u vrhu ne bi trebali imati ništa protiv toga da se prvo napravi vrtić, a da se onda završi ta zgrada općine”, rekla je Barica Gavrić, jedna od majki.
Usprkos obećanjima o demografskoj obnovi, i mnoga druga mjesta ostaju bez potrebnih vrtića. Četrdesetak djece u Dubrovniku ostalo je bez mjesta u vrtiću zbog pravila koje je, kako su rekle voditeljice, “nemoguće ispoštovati”.