Jeste li znali da u Županji postoji pivovara? Ne, ne ona stara, zatvorena, kojoj nekadašnje zgrade zjape tik do željezničke stanice, nego ova nova, u Velikom kraju. Doduše, iako je službeno otvorena prošle 2016. godine, dugo godina su učili i prikupljali iskustvo onako lokalno, iz prikrajka.
Tri suvlasnika Ana Džebić, Darko Benaković, Ivan Žigmundovac odlučili su se na veliku avanturu i u prilično konzervativnoj Županji pokrenuti proizvodnju piva.
Osmislili su i vrlo znakovito ime svoje pivovare: “DVIJe Krigle” i započeli “kuhati” pivo kojem su dali ima “Hepburn Vienna lager”, jer se proizvodi po receptu Vienna Lager iz 1830. koji je povijesno jedno od najvažnijih pivskih stilova. Hepburn naravno po nekadašnjim vlasnicima tvornice tanina u Županji koji su također cijenili dobro pivo.
“Osnovu za moderni Vienna lager dao je pivar Anton Dreher u Austriji 1830.g. Dreher je kombinaciji engleske tehnike proizvodnje slada dodao kvasac donjeg vrenja koji se koriste u Münchenu u želji da stvori pivo slično Märzenu. Ovo pivo je postalo široko popularno i utjecalo je na razvoj suvremenih svijetlih piva i amber lagera u cijeloj Europi. Krajem 19. stoljeća, austrijski doseljenici donijeli su Vienna Lager sa sobom u Meksiko. Iako je proizvodnja ovog piva gotovo zamrla u Europi, još je uvijek živa tradicija proizvodnja Vienna lagera u Meksiku i južnom dijelu SAD-a.” – kažu na gastro.hr, a mi dodajemo da je dotični gospodin “Tunja” Dreher napravio zaista odličan posao.
Ova zanimljiva mini pivara koja ima dvoje zaposlenih, vjerovali ili ne godišnja proizvede i distribuira oko 20.000 litara piva koje se pakuje u Keg i staklene povratne boce od 0,5l. Ovo pivo se za sada može kupiti tj. popiti osim u gotovo svim lokalnim caffe barovima u Županji, još i u RUNDA Osijek, BEER GARDEN Našice i HANG LOOSE Vinkovci, a kako trenutno stvari stoje moguće je uskoro i proširenje.
Naravno pričati o pivu a ne probati ga nema smisla. Brzo je otvorena boca dobro ohlađenog Hepburna i prvo u oči upadne vrlo ukusno dizajnirana i dopadljiva etiketa u retro stilu, bez puno šnik-šnaka i drečavih boja, sa preglednim i čitljivim tekstom. Ali kod piva etiketa je na zadnjem mjestu. Već po samoj boji dok točimo pivo u čašu, poznavaoci vide da se ne radi o običnom pivu “sa štange” a i miris je vrlo ugodan. Pošto se o ukusima ne raspravlja, a i nisam plaćen ko Ella Dvornik da pišem recenzije, samo ću vam još reći kako ču od sada češće naručiti ovo pivo. Ne samo iz lokalpatriotskih razloga.
Kako čujem, vlasnici trenutno eksperimentiraju s još dvije nove vrste piva, Coofee Porter i Golden Ale, pa ajde, žrtvovat ću se za vas i probati, možda nešto i napišem (ako pivo bude gratis, hihi).
Zoran Lucić
7 Comments
onaj
a šta, nigdi nepiše ko je vlasnik?
idiot
Tri suvlasnika Ana Džebić, Darko Benaković, Ivan Žigmundovac
onaj
aha well hau jes no!
Anonimno
…u svakom slučaju ću da probam.
www
odvratno pivo
Hm
Glupo ime za pivo iz zupanje
Anonimno
Vidio sam da postoje, ali msilio sam da to nije otvorena za javnost, zato jer su izlijepili sva stakla i potpuno se zatvorili. Baš mi je čudno to izgledalo.