Predložio je da se smanji i ukupan iznos sredstava koji iz gradskog proračuna dobivaju političke stranke, a riječ je o 150 tisuća kuna godišnje. Tako bi se, prema iznesenoj računici, uštedjelo 75 tisuća kuna, što bi, istaknuo je Huber, s obzirom na tešku situaciju u gradskom proračunu ipak nešto značilo. Sve je, međutim, ostalo samo na prijedlogu, jer je predsjednik Vijeća Gabrijel Galović pojasnio da se na temelju Poslovnika o radu tog tijela ne može glasati o nečemu što nije uvršteno u dnevni red, a Huber na početku sjednice nije zatražio njegovu dopunu.
– Moj je stav da konstantno bacamo koplje u koprive i tražimo problem ondje gdje ga nema, a ovo je samo pokušaj skupljanja političkih poena – ustvrdio je gradonačelnik Davor Miličević, dodavši da su svim korisnicima gradskog proračuna od 1. ožujka dotacije smanjene za 10 posto, što se odnosi i na spomenute naknade. Rekao je da je dužnost vijećnika velika i počasna stvar i da za svoj rad moraju imati neku naknadu, što je predviđeno i zakonom, te da njeno ukidanje, s obzirom na iznos, zasigurno ne bi pridonijelo boljem funkcioniranju gradskog proračuna. Podvukao je da Grad Županja uopće nije u problemu, kako to imputira Huber, podsjetivši da je prošlu godinu završio u plusu od 1,1 milijun kuna i sve svoje obveze uredno i na vrijeme servisira.
– Tako ste govorili i da je Županja među najzaduženijim gradovima u Hrvatskoj. U vrijeme mog mandata uzeo sam samo jedan kredit i nije vam na čast u javnost konstantno plasirati dezinformacije, a vrlo dobro znate pravu istinu – rekao je Miličević.
Provjerili smo i kakve su naknade u drugim gradovima Vukovarsko-srijemske županije. Prema službenim podacima, vijećnici u Županijskoj skupštini mjesečno primaju po tisuću kuna, potpredsjednici Skupštine po 1800 kuna, a naknada predsjedniku Skupštine iznosi 8000 kuna mjesečno. U Vinkovcima vijećničke naknade iznose po 900 kuna mjesečno, a dvojici dopredsjednika 3000 kuna i 3800 kuna. Predsjednica Gradskog vijeća Vinkovaca mjesečno prima 5800 kuna. Vijećnici u Vukovaru imaju naknade od 1200 kuna, potpredsjednici po 2000, a predsjednik Gradskoga vijeća 3000 kuna. U Iloku su skromniji tako da vijećnici i zamjenik predsjednika imaju po 400 kuna mjesečno, a predsjednik Vijeća 1500 kuna. Najmanje su naknade, kada je riječ o gradovima, u Otoku, gdje su vijećnici plaćeni po održanoj sjednici. Svaka od njih je 400 kuna, a predsjednik Vijeća prima 1500 kuna mjesečno paušalno. Vijećničke naknade isplaćuju se i u općinama. Negdje su one određene na mjesečnoj razini, a negdje su vijećnici plaćeni po održanoj sjednici.
Marija Lešić Omerović/glas-slavonije.hr