“Dragi porezni obvezniče, nakon posljednjeg godišnjeg obračuna naših fiskalnih aktivnosti utvrdili smo da imate pravo na povrat poreza od 857,88 kuna. Molimo, podnesite zahtjev za povrat poreza i dopustite nam 6-9 dana kako bismo obavili povrat… Povrat može biti odgođen iz niza razloga, poput podnošenja nevažećih zapisa ili primjenom nakon isteka roka”, stoji u obavijesti lažnih poreznika.
Obrazac je vrlo vjeran originalu, sa zaglavljem Porezne uprave. Nakon što se krajem prosinca pojavio mail lažnih poreznika, odmah je počela kružiti i “forvarduša” s upozorenjem niza onih na čiju je mail-adresu stigao – da je posrijedi prijevara, “navlakuša” s lažnim povratom poreza, a da je u pozadini isključivo krađa osobnih podataka s jedinim ciljem – otkrivanja PIN-a kreditnih kartica onih koji nasjednu na prijevaru, čime postaju žrtve tzv. phishinga. Istina, za nasjedanje na ovu prijevaru, nakon svih loših iskustava i upozorenja, potrebno je uistinu puno naivnosti, no u vremenu besparice i krize kod pojedinaca zasigurno popušta oprez i oni nasjedaju na ovakve prijevare. Čim su lažni poreznici u internetska bespuća pustili mail, Ministarstvo financija odmah je na svoje službene stranice dalo sigurnosnu obavijest o tome, odaslavši ju u sve ispostave Porezne uprave pa tako i u đakovačku. Ona dosad nije zabilježila da se netko od građana ”navukao” na lažni povrat poreza. Iako predaja poreznih prijava službeno traje od 1. siječnja do – s obzirom na to da je 2012. prijestupna godina – 29. veljače, prve predaje za povrat očekuju se tek od ovoga tjedna.
Ministarstvo: Odmah smo izdali upozorenje
Glasnogovornica Ministarstva financija Sanja Bach upozorila je na sigurnosnu obavijest na službenim stranicama Ministarstva. “Poštovani porezni obveznici, primijećeno je da se šalju poruke e-pošte s adrese: povrat@porezna-uprava.hr. Ovim putem Vas obavještavamo da se radi o krivotvorenoj adresi e-pošte. Takvu poruku je potrebno odmah ukloniti sa svog računala bez otvaranja sadržaja”, stoji u obavijesti. “Stavili smo ju odmah na web da ju građani i mediji odmah mogu pročitati”, kaže Bach.
Što je phishing?
Phishing je jedan od oblika prijevare u kojima neovlaštene osobe, lažno se predstavljajući korištenjem krivotvorenih e-mail poruka i web stranica, od pojedinca pokušavaju izvući povjerljive podatke. U većini slučajeva radi se o lažnom predstavljanju neke financijske organizacije. Jednom kad dođu do informacija, zlonamjerni korisnici se ili sami njima koriste te mu nanose direktnu financijsku štetu,ili njegove podatke jednostavno prodaju.
Suzana ŽUPAN