Cilj je da što manje otpada bude u zelenoj kanti, a što više u drugima. Razvrstavanjem otpada građani manje i plaćaju
ŽUPANJA – Županja je, prema podacima Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja iz konačnog izvješća o komunalnom otpadu i stopi odvojenog prikupljanja otpada po lokalnim jedinicama za 2021. godinu, objavljenog lani u rujnu, prvi grad po razvrstavanju otpada u Vukovarsko-srijemskoj županiji, a je li pozitivan trend nastavljen i lani, znat će se nakon što resorno Ministarstvo objavi podatke za prošlu godinu.
Gradsko vijeće proteklog je tjedna usvojilo izvješće Čistoće Županja d. o. o. o aktivnostima u gospodarenju otpadom za 2022. godinu. Gospodarenje otpadom glavna je djelatnost ove tvrtke u vlasništvu Grada, koja posljednjih godina intenzivno radi na odvojenom prikupljanju otpada. Pokazalo se da ustrojeni sustav jako dobro funkcionira i daje rezultate, a odvija se na odlagalištu otpada Stara ciglana i u reciklažnom dvorištu. A upravo je vlastito odlagalište jedna od važnih pretpostavki za uspješno obavljanje ove djelatnosti i mnogi gradovi u Hrvatskoj muku muče sa zbrinjavanjem golemih količina otpada, a taj se problem danas jako teško rješava i na razini države. Prema popisu iz 2021. godine, Županja ima 9246 stanovnika, a njih 4196 korisnici su javne usluge prikupljanja komunalnog otpada. Osigurani su im svi potrebni spremnici za razvrstavanje otpada na kućnom pragu te zbrinjavanje ukupno 48 vrsta opasnog i neopasnog otpada u reciklažnom dvorištu. Omogućeno je i zbrinjavanje animalnog otpada u zimskom periodu, kao i otkup ambalaže koja je u sustavu povratne naknade.
Lani je u Županji prikupljeno 20 različitih vrsta otpada, ukupno 3864,678 tona, od čega je 2529,89 tona miješanog komunalnog otpada. Prema prikupljenim količinama slijedi potom miješani građevinski otpad, papir i karton, miješani glomazni te biorazgradivi otpad. Najmanje je prikupljeno metalne ambalaže koja sadrži opasne krute porozne materijale i ambalaže koja sadrži ostatke opasnih tvari ili je onećišćena opasnim tvarima, te tonera i otpadnih guma. Cilj je, ističu u Čistoći, da što manje otpada bude u zelenoj kanti, a što više u drugima. Razvrstavanjem otpada građani imaju manje odvoza i manje će plaćati, a i Grad će platiti manje poticajne naknade. Naime, Zakon o gospodarenju otpadom odredio je da su gradovi i općine dužni svake godine u propisanom postotku smanjivati udio miješanog komunalnog otpada u komunalnom otpadu na području svake lokalne jedinice. Oni koji to ne uspiju ispuniti plaćaju penale.
Za svaku tonu prikupljenog miješanog komunalnog otpada koja prekoračuje dopuštenu količinu za 2021. morali su platiti 200 kuna naknade, a tako će biti i za 2022.
SVE VEĆI TROŠAK ZBRINJAVANJA OTPADA
”Zadovoljni smo pokazateljima, ali uvijek može i bolje. Za bolje rezultate potrebna su i veća ulaganja i dodatna infrastruktura za koju smo procijenili da nam trenutačno nije nužna, s obzirom na financijsko stanje”, kaže direktor Čistoće Ante Klanac. Za zbrinjavanje prikupljenog otpada moraju poprilično platiti. Papir je, primjerice, pojeftinio, lani mu je cijena bila odlična, prevelike su turbulencije na tržištu, ogroman je trošak zbrinjavanja plastike, biootpada… I to financijski postaje sve veće opterećenje za komunalne tvrtke.
Ante Klanac
direktor Čistoće
Nastojimo sve maksimalno izbalansirati, da postignemo dobre rezultate i da vodimo brigu o financijskim pokazateljima tvrtke jer financijsko opterećenje zbrinjavanja otpada sve je veće
Marija Lešić Omerović
Izvor: glas-slavonije.hr