Vlasnici kuća koji se griju na plin negoduju što moraju plaćati dimnjačara jer, kako kažu, ne koriste dimnjak niti im trebaju dimnjačarske usluge, a stižu im opomene pred ovrhu.
– Uz sve poreze, prireze i ostale parafiskalne namete, od građana se traži da plaćaju pregled i čišćenje dimnjaka koji godinama nije u uporabi – požalio nam se jedan Županjac. Prije nekoliko dana iz odvjetničkog ureda stigla mu je opomena. Uplatnicu će, kaže, zbog izbjegavanja ovršnih troškova, ali i nedostatka i volje i vremena za borbu s vjetrenjačama, najvjerojatnije platiti, ali pita se za što zapravo daje novac.
– Stvar je u tome što moja obitelj dimnjak, a takvih je u Županji dosta, ne koristi već više od 20 godina jer imamo plinsko centralno grijanje s posebnim odvodom koje dimnjačar niti zna pregledati, niti je to ikada učinio. A dosad smo ih plaćali samo zato da se riješimo gnjavaže jer su stalno dolazili na vrata i prijetili inspekcijama i ovrhama – kaže naš sugovornik. Plaćanje naknade za “dimnjake izvan uporabe” osobno smatra ničim drugim nego punjenjem džepa dimnjačarskoj službi.
– Znači, samim tim što kuća ima dimnjak, koji možda nikad nije ni bio korišten, imaš obvezu plaćati godišnju naknadu, što je izvan svake pameti. Ali samo pretpostavka da će netko s plina jednoga dana možda prijeći na kruto gorivo ne može i ne smije biti povod da se ljudima naplaćuje naknada za korištenje dimnjaka, pa bila ona i 60 kuna godišnje – zaključuje.
Pročelnik Upravnog odjela za komunalno gospodarstvo grada Županje Damir Parmać pojašnjava da je ta odluka dobro poznata jer postoji već sedam, osam godina.
Odluka Vijeća
A donijelo ju je Gradsko vijeće, što je po zakonu bilo dužno učiniti.
– Građani koji u svojim kućama koriste plin jednom godišnje plaćaju pregled, kontrolu i čišćenje dimovodnog objekta. Tijekom godine može nešto upasti u dimnjak i može se dimnjak okrnuti. A mogu i ljudi bez prijave dimnjačaru prijeći na loženje na kruto gorivo – pojašnjava. U prilog tome napominje da podaci Plinare istočne Slavonije pokazuju pad broja korisnika plina u Županji jer ih je u odnosu prema broju priključaka sve manje.
– Znamo što se može dogoditi ako netko s plina prijeđe na kruto gorivo, a ne kontrolira i ne čisti dimnjak. Nerijetko čujemo da se u Hrvatskoj netko ugušio zbog neispravnog dimnjaka, a grijali su se na plin. Dimnjaci se moraju redovno kontrolirati i to je vrlo važno jer dobro je dok je sve u redu, ali što ako nešto krene po zlu i ako neispravan dimnjak prouzroči tragediju? – ustvrdio je Parmać.
Podsjeća na to da i dimnjačari imaju obveze kojih se moraju pridržavati. Dužni su građanima doći kući i pregledati dimovodni objekt. A svaki građanin prilikom kontrole može tražiti da mu se za taj isti iznos naknade koju plaća dimnjak očisti jer želi da uvijek bude prohodan. Ako se dimnjačar nije prethodno najavio, a kod kuće nije zatekao nikoga, dužan je ostaviti poruku i najaviti svoj dolazak radi kontrole dimnjaka, s brojem telefona na koji ga vlasnik kuće može kontaktirati. Dimnjačar je, zaključuje Parmać, dužan izvršiti uslugu koju naplaćuje, a ne samo poslati uplatnicu.
A u cjeniku dimnjačarskih usluga stoji da je čišćenje i kontrola dimovodnih objekata izvan uporabe 50 kuna plus PDV godišnje.
Maknuti dimnjak s krova
Parmać napominje da svi vlasnici kuća imaju dimnjake iznad krova, što znači da se on uvijek može koristiti. Iako se neki “vade” na to da su stavili kapu na dimnjak, takav izgovor im ne prolazi jer se kapa uvijek može skinuti. Jedino u slučaju da na kući nema dimnjaka, da ga vlasnici spuste ispod krova, nema obveze plaćanja naknade jer tada ne mogu ni ložiti na kruta goriva niti bi dimnjačar ondje imao što raditi.
Izvor: Glas Slavonije.hr
10 Comments
Haha
Strasno samo varaju
dimnjačar dužnik
Koliko pametnih glava mora biti u našem Gradskom vijeću, pa da mu odobre 50-postotno povećanje cijene usluga?? Znaju li slučajno da je dotični gospodin dužan poreza i doprinosa državi u iznosu od čak preko 200 tisuća kuna? Otud valjda love i za E klasu, za pogrebnjak, starački dom…..i koješta drugo. Hoće li Dogan, ekipa iz porezne i ekipa na vlasti ikada položiti račune za nečinjenja protiv takovih….. za Čađu, Nemetza (knjižara Pčelica ili kako već….također nikad nerealizirana ovrha i neutjeran dug)? Sramotno!
Anonimno
ništa ne čisti, samo kaže plati, ako ne platiš opomena!!!! van svake pameti
tako mogu svi naplaćivati što hoće ne treba im koncesija!
Sam ja
Otkako je Hrvatska ušla u EU, u njoj su se počeli primjenjivati novi zakoni, a jedan od njih je i zabrana pečenja rakije.
Hercegovački vicevi: Hercegovac i alat
Kako nije htio kvariti običaj Hercegovac je odlučio ispeći rakiju u svom podrumu. Vidio mu to susjed i prijavio ga vlastima, te su shodno tome Hercegovca pozvali na sud.
Sudac mu je rekao:
“Mi vas moramo osuditi zbog proizvodnje i prodaje rakije!”
Hercegovac odgovori:
“A tko me je to vidio da proizvodim i prodajem rakiju?”
Sudac:
“Nisu vas vidjeli ali policija je u vašem podrumu pronašla alat za pečenje rakije!”
Hercegovac na to kaže:
“Onda me možete osuditi i za silovanje!”
Sudac se iznenadi:
“Zašto sad za silovanje?”
Hercegovac mu reče:
“Pa imam i za to potreban alat!”
E PA TAKO IMAM DIMNJAK KOJI NE KORISTIM ALI PLATITI MORAM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bat-man
Dimnjačara treba imati potrebnu opremu za rad, dimnjak je njegov objekt,kao HEP-ovcima štender za struju,neka dimnjačar očisti dimnjak bez korištenja krova !
Eko-neko
Gdje dimnjačar odlaže čađ i pepeo !!??
Joe
Ja neznam jel taj lik čađo glup ili se pravi glup, već dvije godine sam u Njemačkoj uredno platio njegove usluge i platio odjavu, i kad dođem kući u sandučiću bude njegovog smeća da nas nije zatekao kod kuće!
haha
haha čađo je stari hdz-ovac pa može kako oće!
Anonimno
Mi u gradu Zupanji imamo najskupljeg dimnjacara ne vjerujem da nije bilo jeftinijeg koncesionara kad se malo raspitamo po seliima svuda je jeftinije ali cadjo sigurno ima neku vezu jer poskupljenje s25 kuna ns 37 nije malo
Porez na budale
150 kuna je godišnja dimnjačarina u Županji !!