Odobreno je 25 milijuna kuna za obnovu 10,3 kilometra vodovodne mreže u Županji, a 16 milijuna kuna za spajanje do sada izgrađene kanalizacije u Bošnjacima na pročistač otpadnih voda u Županji, čime će se povećati njegova iskoristivost.
Svečano potpisivanje ugovora s Hrvatskim vodama trebalo bi biti 6. travnja, no još se čeka potvrda točnog termina. Komunalac je aplicirao četiri projekta i sredstva su mu odobrena kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti (NPOO). Vlada je, naime, predvidjela ulaganje od čak 6,3 milijarde kuna europskog novca za unaprjeđivanje vodnog gospodarstva i gospodarenje otpadom.
VODOVODNE CIJEVI STARE I DOTRAJALE
Direktor Domagoj Markovinović već je ranije na sjednicama Gradskog vijeća potvrdio da je situacija s vodovodnim cijevima u gradu loša. U Komunalcu kontinuirano rade na smanjenju gubitaka u vodoopskrbnom sustavu rekonstrukcijom starih, dotrajalih cjevovoda i kućnih vodovodnih priključaka, redovitim vizualnim pregledima vodovodne mreže te žurnim popravcima kod uočenih curenja. Dugoročno rješenje su, ustvrdio je, projekti koji će dovesti do zamjena cijevi, prije svega na mjestima gdje su one stare i dotrajale, i gdje najčešće dolazi do pucanja. “Vlastitim sredstvima, nažalost, nismo u mogućnosti obaviti zamjenu cijevi u cijelom gradu, osuđeni smo na povlačenje sredstava iz fondova EU-a i Hrvatskih voda. A sve do tada imat ćemo ovaj problem, ali ćemo maksimalno raditi na njegovu otklanjanju”, poručio je Markovinović, odgovarajući na upit vijećnika o učestalom pucanju vodovodnih cijevi i gubicima vode, te što se u vezi s tim namjerava poduzeti.
GUBITAK VODE SMANJITI ZA 25 POSTO
Kvaliteta projekata koje je Komunalac aplicirao na NPOO i potreba njihove provedbe prepoznati su i tražena su sredstva odobrena. Obnovit će se vodovodna mreža u Strossmayerovoj ulici i naselju Šećerani, Gajevoj ulici, dijelu Novog naselja, odnosno u ulicama Viktora Sedelija i Braće Radić. Riječ je o ukupno 10,3 kilometra mreže. Zamjenom cijevi unaprijedit će se vodoopskrba u tim dijelovima grada i smanjiti gubici vode za 25 posto. Riječ je o razlici između zahvaćene, ispumpane vode u sustav i obračunane količine. Naime, na putu od crpilišta do krajnjeg korisnika u Županji izgubi se približno 40 posto vode. Na razini Hrvatske u prosjeku “u prazno” iscuri oko 50 posto vode, a kod nekih su distributera gubici i do 80 posto. To je veliki problem s kojim se bore sve vodoopskrbne tvrtke. Markovinović dodaje da su aktivnosti na smanjenju gubitaka jedna od strateških odrednica i prioritet u poslovanju županjskog Komunalca. U zonama koje se obnavljaju gubici se moraju smanjiti za 25 posto, što će, uvjeren je, uspjeti postići s novom mrežom i s novim priključcima.
NAJKRITIČNIJE U NASELJU ŠEĆERANA
Podjelom vodoopskrbnog sustava u gradu na manje cjeline (DMA zone), u okviru projekta smanjenja gubitaka, moći će se, napominje, učinkovitije kontrolirati ulaz i izlaz vode praćenjem protoka, odnosno količine vode i potrošnje, te utvrditi kritične točke u pojedinoj zoni. Županja je podijeljena na devet zona, a one će uvelike olakšati praćenje vodnih gubitaka i omogućiti brzu sanaciju kvarova. Dosadašnjom analizom utvrđeno je da su najveći gubici u vodovodnoj mreži upravo na mikrolokaciji u naselju Šećerana.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ
Izvor: glas-slavonije.hr