Gradonačelnik Županje Damir Juzbašić na konferenciji za novinare, na kojoj su sudjelovali i njegov zamjenik Petar Buljević i predsjednica Gradskog vijeća Irena Kuprešak, govorio je o drugostupanjskoj, pravomoćnoj presudi Visokog trgovačkog suda RH, kojom je Gradu Županja naloženo da tvrtki Borovo d.d. Vukovar isplati pet milijuna kuna na ime glavnice od 2,5 milijuna kuna, uvećane za zakonske zatezne kamate. Epilog je to dugogodišnjeg sudskog spora, a cijeli slučaj seže još u 2006. godinu. Grad je odgovorio revizijom, ali ona ne odgađa izvršenje presude.
Juzbašić je podsjetio na kronologiju događaja i, kako je ustvrdio, javašluke koji su kumovali takvom ishodu, štetnom za Grad Županju. Sve je krenulo kada su radnici Drvne industrije „Lužnjak“ danima prosvjedovali i potraživali svoja prava iz stečajnog postupka te prijetili blokadom državne ceste D55. Tada se, pojasnio je, u trokutu Županija – Grad – država osmišljava način kako riješiti problem i radnicima isplatiti 2,5 milijuna kuna. A sada se, nakon 16 godina, dolazi u apsurdnu situaciju da je Grad Županja obeštetio radnike iz stečajnog postupka, a takvog primjera, ustvrdio je, nema nigdje u Hrvatskoj.
- Tri šerifa – okružni Božo Galić, lokalni Davor Miličević i federalni šerif, bivši ministar Damir Polančec, kao predsjednik Upravnog odbora Hrvatskog fonda za privatizaciju – smišljaju „genijalni“ plan. Županija na račun Grada prebacuje 2,5 milijuna kuna, a kako bi pozajmicu vratio Županiji, uskače Borovo. Tadašnjem direktoru Mirku Ćavari rečeno je da kreditna sredstva koja je ta tvrtka dobila iz Fonda za razvoj i zapošljavanje prebaci na račun Grada Županja, a taj se transfer tada nije vodio kao pozajmica – ispričao je.
Dopis Grada – ključni dokaz
Dodaje da svi akteri ove priče, koji su bili iz iste nomenklature, ne uviđaju problem koji će nastati 16 godina kasnije. Pet je godina, naglasio je, trajala trakavica rješavanja načina kako taj novac opravdati, jer Borovo je trgovačko društvo. A 2011. događa se ključni detalj – Grad Županja obraća se tadašnjoj predsjednici Vlade Jadranki Kosor i traži novac kako bi obeštetio Borovo. Ali toj zamolbi nije udovoljeno. A upravo će, pokazat će se tijekom dugogodišnjeg sudskog postupka, taj dopis premijerki od 21. veljače 2011. radi rješenja isplate novčane pomoći od 2,5 milijuna kuna u svrhu povrata doznačenih sredstava, biti presudan za donošenje presude protiv Grada. Iako je 2016. godine Visoki trgovački sud u Zagrebu odbio tužbeni zahtjev Borova i presudio u korist Županje, Vrhovni je sud prihvatio reviziju te tvrtke i predmet vraća na ponovno suđenje. A nakon samo 29 dana Visoki trgovački sud RH donosi pravomoćnu presudu u korist Borova i Županji nalaže isplatu pet milijuna kuna.
Juzbašić smatra da je glavni i osnovni problem bio u tome što sve strukture koje su bile u jednoj piramidi, nisu uspjele riješiti problem. Pet godina je prošlo od uplate novca do pokretanja tužbe i imalo se, napominje, dovoljno vremena za sklapanje nagodbe i pronalaska realnog načina kako izbjeći situaciju u kojoj će Grad jedini trpiti štetu. Apsurdnost cijele situacije, kako je ustvrdio, je to što je Vlada RH Borovu otpisala potraživanja iz spomenutog kredita, i ta tvrtka danas nema dug za 2,5 milijuna kuna, ali će imati dodatan prihod od Grada Županje.
Stisnut će remen
- Debelo se nadamo da ćemo u našoj reviziji možda uspjeti jer imamo neke druge pravne osnove na kojima temeljimo cijeli slučaj, da može drugačije završiti – kazao je.
Grad je proteklog tjedna Borovu predložio dinamiku obročne otplate duga i Juzbašić vjeruje kako će ga Nadzorni odbor prihvatiti. Prvih milijun kuna uplatili su već jučer, a iznos od 1,5 milijuna kuna Županjci su spremni uplatiti u rujnu. Preostalih 2,5 milijuna kuna, ukoliko prijedlog bude prihvaćen, isplatit će u 14 jednakih anuiteta, u razdoblju od 1. siječnja 2023. do veljače 2024. godine. Gradonačelnik napominje da je to veliki udarac za Grad, pet milijuna kuna je oko 12 posto gradskog proračuna za 2022. godinu, i s tim se iznosom puno toga moglo napraviti.
Ustvrdio je da bi najlakše bilo prebaciti sve na građane, povećati im davanja prema Gradu i na taj način namaknuti novac. A politički najoportuniji način, kako je ustvrdio, bio bi reći Borovu neka puste ovrhu i blokiraju račun, a samim tim i funkcioniranje Grada, pa neka građani vide kakve su posljedice nečijih javašluka i odluka koje su se donosile kao na vašaru. No, takve načine rješavanja ovog problema, naglasio je, s indignacijom odbacuje.
Kosturi iz ormara
Poručio je da Grad ne namjerava povećavati bilo kakva davanja građana, neće dizati gradski prirez, povećavati cijene vrtića niti komunalnu naknadu i neće se posezati u džepove građana kako bi se namaknula sredstva za isplatu duga.
- Teško je, stegnut ćemo remen i vjerujem da ćemo do ožujka 2024. sve to uspjeti ispeglati – rekao je. Podsjeća da su se nakon preuzimanja vođenja grada počeli suočavati s brojnim problemima. Revizorskim je izvješćem pronađen manjak od 2,9 milijuna kuna koji nije bio prikazan u proračunu za 2021. godinu. I to je, s obvezom prema Borovu, ukupno osam milijuna kuna koje u četiri godine treba izravnati. A došli su, napomenuo je, i do saznanja kako se mešetarilo s nekretninama u vlasništvu Grada, koje su, ustvrdio je, trajno izgubljene za Županju, što je prikazano na tematskoj sjednici Gradskog vijeća.
Dodaje da ih očekuje još jedna presuda u sudskome sporu. Pokrenula ga je Državna agencija za sanaciju banaka koja je podnijela tužbu protiv Grada, vezanu za prodaju parcela u poduzetničkoj zoni Sječine. U ovom trenutku, prema prvostupanjskoj presudi, obveza Županje iznosi oko 1,3 milijuna kuna.
Govoreći o presudi Visokog trgovačkog suda RH u slučaju Borovo, Juzbašić je naveo još jednu stvar koja može implicirati nove sudske postupke.
- Za ovakvo činjenje i zaduživanje Grada tadašnji gradonačelnik nije imao odobrenje niti Gradskog poglavarstva ni Gradskog vijeća, što je u tom trenutku, u svakom slučaju, bilo kršenje određenih propisa, a te ćemo informacije proslijediti nadležnim institucijama – zaključio je.
Marija Lešić Omerović
Izvor: glas-slavonije.hr
One Comment
zupanjac22
Ovaj clan HDZ-a se cudi nacinu rada svojih kolega kao pura dreku 🙂
Kome on izigrava nevinasce? Svoju je partijsku iskanzicu ostavio kuci u ladicu. Obukao dres “nezavisnog” i puj pike ne vazi?!?
To su tvoji zakuhali. Red je da kusas njihovu supu. Kod njih si pekao zanat i bio dika kradeze mladezi.
Inace:
Prva Juzbašićeva afera, šuška se na području Županje, je oko prodaje namirnica povlaštenim kupcima iz Robnih zaliha, druga oko kuće i promjena prostornog plana koja je s tim povezana. Ranije se spominjao, o čemu su pisali brojni mediji, i nesklad u Imovinskoj kartici u kojoj nije prijavio privatni obrt, a po zakonu je morao.
Priča o kuće, može se čuti u Županji, izgleda ovako:
Juzbašić je tražio dozvolu za nadogradnju kuće, ali su mu nadležne službe odbile izdati dozvolu jer je kuća zaštićeni spomenik kulture. No, kad je došao na čelo Robnih zaliha ishodovao je pozitivna rješenja iako je Gradsko vijeće i nadležne službe za očuvanje spomeničke baštine bile protiv.
Juzbašić je 11 godina radio u tvrtki Slavonija Županja, od 2005. do 2013. bio je i predsjednik Nadzornog odbora Komunalca, a od 2013. do 2016., kada je otišao u Ministarstvo, zamjenik predsjednice Nadzornog odbora ove županjske javne komunalne tvrtke.
Robne su zalihe pri Ministarstvu gospodarstva, koje je vodio Damir Juzbašić, za njegova mandata mimo sustava javne nabave davale jednako unosne poslove poduzeću u kojem je prije obnašao jednu od rukovodećih pozicija, pisao je Jutarnji list.
Osim što je čelnik Ravnateljstva za robne zalihe Juzbašić, obnaša i dužnost predsjednika Povjerenstva koje odlučuje o žurnoj nabavi zaštitne opreme, testova na koronavirus i drugih medicinskih pomagala u jeku suzbijanja pandemije. U sklopu nabave potrebnih proizvoda, prošle su godine sklapani višemilijunski poslovi bez natječaja i s tvrtkama u vlasništvu članova HDZ-a te poduzetnicima u čijim je obiteljskim koncernima do prije nekoliko godina radio Juzbašić.