Taj je običaj vezan uz naselja uz granicu, no pokladno se jahanje iz godine u godinu organizira u sve više naselja diljem Slavonije i Baranje u kojima taj običaj nikada prije nije postojao. Prema za sada utvrđenom popisu za 2015. godinu, prvo pokladno jahanje bit će danas, 17. siječnja, u Privlaci. U nedjelju su na redu Šiškovci, čiji su organizatori pokladno jahanje odlučili obogatiti novim sadržajem. Naime, muška pjevačka skupina Poljari Šiškovci organizira kulturnu manifestaciju 1. pokladno nadpjevavanje u Šiškovcima, s početkom u 14 sati ispred crkve sv. Ane, gdje će posjetitelji uživati u pokladnim napjevima iz različitih krajeva Hrvatske.
U subotu, 24. siječnja, jahači će proći ulicama Iloka, a dan poslije pred svojim će ih kućama dočekati i ugostiti stanovnici Gradišta, Tomice, Đakova, Kupine… Pokladno jahanje nastavlja se u subotu, 31. siječnja, u Čepinu i Piškorevcima, a sutradan (1. veljače) na redu su Stari Mikanovci, Selci Đakovački i Kruševica.
U petak, 6. veljače, topot konja odjekivat će ulicama Cerne, a u subotu će jahači razveseliti stanovnike Tenje, Vinkovaca i Čajkovaca.
U nedjelju, 8. veljače, brojni će jahači, članovi Konjogojske udruge Stari graničar iz Županje i njihovi gosti, pokladnim jahanjem ulicama grada najaviti početak 48. Šokačkog sijela, a istog će dana pokladno jahanje biti i u Širokojm Polju i Sikirevcima. Srijeda, 11. veljače, rezervirana je za Štitar, dan poslije su na redu Donje Novo Selo-Nijemci, a u petak, 13. veljače, Rokovci-Andrijaševci.
Na Dan zaljubljenih jahače će dočekati mještani Branjinog Vrha, Retkovaca i Pleternice (župa Bučje), a u nedjelju, 15. veljače, jahači će ponovno proći ulicama Županje u sklopu pokladne povorke. Pokladnom jahanju istog će se dana veseliti i stanovnici Ruščice, Laslova i Starih Perkovaca. Pokladni ponedjeljak već je tradicionalno rezerviran za Babinu Gredu, a u utorak, 17. veljače, jahači će proći ulicama Otoka i Vrpolja.
Riječ je o za sada poznatim terminima, a još 20-ak naselja utvrđuje i dogovara datume održavanja pokladnog jahanja. Konjogojci upozoravaju na nužnost kvalitetne organizacije pokladnog jahanja i očuvanja izvornosti tog starog graničarskog običaja kojemu je cilj sačuvati dio bogate slavonske povijesti.
Tajnik Konjogojske udruge Stari graničar iz Županje Marko Maroševac podsjeća na to da je osnovno pravilo da u povorku može samo jahač u narodnoj nošnji, čiji je konj uredan i koji poštuje pravila organizatora.
M.Lešić Omerović/glas-slavonije.hr