{youtube}8yAC75tI6IU{/youtube}
Cijelom dužinom nasipa vrše se pripreme i navozi se pijesak. Sela cvelferije, pogotovo Vrbanja i Drenovci od jučer su doslovno pod vodom, a strahuje se da će se razina vode još povećati.
Danas su u Županju stigle i prve jedinice pripadnika Oružanih snaga RH s inženjerijskom opremom, transportnim sredstvima i čamacima s posadama kako bi pomogli stanovništu u obrani od poplave. Takvu je odluku donio ministar obrane Ante Kotromanović nakon što im je zahtjev uputila Državna uprava za zaštitu i spašavanje.
U Slavonski Šamac su poslijepodne stigli su hrvatski vojnici koji zajedno s mještanima pune vreće pijeskom i ojačavaju nasip. Iz svojih korita izašle su rijeke Sava i Bosna. Rijeka Bosna, koja utječe u Savu, presjekla je njezin tok te se Sava sada ‘vraća’ prema Slavonskom Brodu. Ni najstariji mještani ne pamte ovakav scenarij. Dio nasipa u Šamcu ključan je za obranu Slavonije od potpune katastrofe. Sada se strahuje se da Sava i Bosna ne probiju nasip u Slavonskom Šamcu. U tom slučaju potopila bi se cijela Slavonija jer je Slavonski Šamac na uzvisini u odnosu na Đakovo, odnosno u ravnini je sa vrhom đakovačke katerdale. Nasip u Slavonskom Šamcu je svojevrsna brana juga Slavonije. Olakotna okolnost je što se rijeka Bosna izlila u BiH. Granični prijelaz Slavonski Šamac od 9 sati ujutro zatvoren je za sav promet. Poplavljen je novi dio izgrađenog graničnog prijelaza. Svi koji dođu iz BiH mogu ući u Hrvatsku, ali obrnuto nitko ne može proći.
Dok ovo pišemo vodostaj je dosegao granicu od 997 cm i time su na snazi izvanredne mjere zaštite od poplava. Vojska i građani duž šetnice pune vreće sa pijeskom i podižu zečje nasipe.
No uprkos svemu, mjesta panici nema. Sve relevantne službe su na terenu i odrađuju svoje zadatke. Za svake promjene pučanstvo će biti obaviješteno putem medija.
{youtube}DxgjLQfhMU4{/youtube}