Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta objavilo je na svojim internetskim stranicama Registar neporeznih davanja. Poražavajuće zvuči podatak da poduzetnici i građani moraju plaćati 547 naknada koje im stvaraju ukupno financijsko opterećenje od 9,3 milijarde kuna.
– Vlada je osnovala Međuresorno povjerenstvo, u čijem radu sudjeluju i predstavnici poslovnog sektora, čija je zadaća predložiti smanjenje neporeznih davanja ili njihovo ukidanje, kao dio cjelovite reforme poslovne klime, s konačnim ciljem da se gospodarstvo i građani rasterete od suvišnih troškova. Kada se sve zbroji, imamo 547 nameta koji stvaraju opterećenje od 9,3 milijarde kuna ili 2,8 posto BDP-a – ističu u Ministarstvu.
Najavljuju kako je u planu uspostaviti web-sučelje za komunikaciju s poduzetnicima i ostalom zainteresiranom javnošću s temom smanjenja i uklanjanja neporeznih davanja te za prijavu prepreka slobodi poslovanja.
Prema podacima iz Registra poduzetnici su lani najviše platili za naknadu za poticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije, i to ukupno 724 milijuna kuna. Slijede naknada za pravo uporabe radiofrekvencijskog spektra, za koju je ukupno uplaćeno 689,3 milijuna kuna, potom naknada gospodarenja otpadnom ambalažom i povratna naknada (517 milijuna kuna), naknada za uređenje voda (488 milijuna kuna) i naknada za korištenje voda u iznosu od 210 milijuna kuna. Značajne su uplate i za članarinu turističkim zajednicama (217,9 milijuna), novčanu naknadu zbog neispunjenja obveze kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom (188,7 milijuna), posebnu naknadu za okoliš na vozila na motorni pogon (164 milijuna), naknadu za korištenje općekorisnih funkcija šuma (162,7 milijuna), RTV pristojbu (154,7 milijuna), te članarine HGK (138,5 milijuna kuna).
Registar sadrži i neke živopisne naknade i pristojbe, poput naknade za kontrolu usklađenosti voća i povrća, naknade za troškove ispisa rezultata i slanje poštom, što je građane i poduzetnike stajalo oko pola milijuna kuna, naknada za pravo uporabe adresa i brojeva, od koje se u proračun slilo 23 milijuna kuna, ili naknade za evidencijske naljepnice za označavanje održavanja vatrogasnih aparata, kojih je uplaćeno više od tri milijuna kuna. “Objava Registra neporeznih nameta korak je u reformama usmjerenim na snižavanje troškova poslovanja, a krajnji je cilj smanjivanje parafiskalnih nameta između 20 i 30 posto u iduće tri godine”, rekla je ministrica gospodarstva, poduzetništva i obrta Martina Dalić.
ZA RTV VIŠE OD MILIJARDE KUNA
Građani su lani najviše novca uplatili za RTV pristojbu, i to ukupno 1,03 milijarde kuna. Godišnje kao naknadu za uporabu javnih cesta, koja se plaća pri registraciji vozila, građani su uplatili 663,3 milijuna kuna, naknade za korištenje voda 554 milijuna kuna, naknade za poticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije 514,7 milijuna kuna, naknade za uređenje voda 310 milijuna kuna, vodnog doprinosa 253,4 milijuna kuna, a naknade za zaštitu voda 206 milijuna kuna.
Eduard SOUDIL/H