“Plin je nekada doista bio najjeftiniji energent i svi troškovi oko uvođenja plinskih instalacija u kuću doista su bili isplativi. Sada više nema nedoumice, treba tražiti alternativna rješenja jer ako smo za veljaču morali platiti gotovo 1.500 kuna za grijanje, što li nas tek očekuje sljedeće zime?”, pitaju se Županjci i već užurbano pripremaju preinake u kućanstvima, pregrađujući zidove i nabavljajući drva za sljedeću sezonu grijanja.
I dok se većina vlasnika obiteljskih kuća ne brine gdje će ogrjev spremiti, u stambenim zgradama problemi su puno drugačiji.
“Uz našu zgradu već godinama se snalazimo i drva odlažemo na javnu površinu. Ona ionako zjapi prazna i stoga smo pomišljali na manju građevinsku investiciju, odnosno, gradnju drvarnice i garaže”, saznajemo od Nade M., koja stanuje u Aleji Matice hrvatske.
Dodaje da i njoj samoj nije ugodno gledati iz stana na drva rasuta svuda naokolo pa se gradnja čvrstog objekta nameće sama po sebi. No da njezina ideja nije moguća u praksi, potvrđuju u Upravnom odjelu za komunalno gospodarstvo, prostorno uređenje i geodetske poslove Grada Županje.
“Javna zelena površina na koju građani ukazuju bivšim Provedbenim urbanističkim planom Blok centar, koji je realiziran, a sadašnjim Urbanističkim planom uređenja Županja, namijenjena je za zelenu površinu”, pojašnjava pročelnik Damir Parmać.
Zaključuje da navedena površina nije namijenjena za bilo kakvu gradnju. Dakle, od gradnje garaža i drvarnica ništa, što znači da će vlasnici stanova u Aleji Matice hrvatske i dalje odlagati ogrjev kao i do sada, pokrivajući ga folijama i strahujući od glodavaca, koji se, pretpostavljaju, sigurno skrivaju ispod. A u blizini je i dječji vrtić te osnovna škola pa ne treba ni naglašavati kako to u praksi izgleda – fotografije sve govore.
Glas Slavonije/Z.Knežević