Hrvatska banka za obnovu i razvitak već duže vrijeme oglašava prodaju različitih nekretnina koje je preuzela od vjerovnika kao sredstvo osiguranja povrata kredita. U ponudi su industrijski pogoni, skladišta, restorani, silosi, apartmani s garažama, obiteljske kuće, zemljišta, oranice, poslovni prostori, pa čak i šumske površine, koje očito ukazuju da su njihovim bivšim vlasnicima propali biznisi, zbog čega su nekretnine završile na bubnju.
Među oglasima može se vidjeti i nekoliko nekretnina u Slavoniji. Primjerice, HBOR prodaje kuću u Gunji površine sto četvornih metara, na zemljištu od 630 kvadrata, po cijeni od 280 tisuća kuna. Također i kuću u Strošincima, u općini Vrbanja, površine 98 kvadrata, na zemljištu od čak 2590 kvadrata, zajedno s oranicom (11.257 kvadrata), po cijeni od 300 tisuća kuna. U Sopju, kod Slatine, ponuđena je na prodaju također kuća s dvorištem, oranicom i šumom u vrijednosti od 165 tisuća kuna. Jedna je nekretnina i u Osijeku, u Reisnerovoj ulici, kuća s poslovnim prostorom u prizemlju i stambenim na katu, za koju je određena cijena od 1,5 milijuna kuna.
Najskuplja nekretnina oglašena na prodaju je građevinsko zemljište u blizini mora u općini Gradac kod Makarske. Cijena 11.106 kvadrata je 8,2 milijuna kuna. Visoka je vrijednosti i kuće te poslovnog objekta u kojem se nekada nalazila diskoteka King u istarskom Labinu, koji se prodaju po cijeni od 3,6 milijuna kuna.
Na naš upit iz HBOR-a su naveli kako je ta banka od vjerovnika od 2013. do 2015. godine preuzela četiri nekretnine za nenaplaćena potraživanja, što ukazuje da je velika većina nekretnina koje se prodaju preuzeta prije 2013. “HBOR-u nije u interesu preuzimanje nekretnina za nenaplaćena potraživanja već prije bilo kakvih prisilnih metoda uvijek koristimo sve druge opcije kako bismo izbjegli ovakve situacije”, navode iz banke.
Djelatnosti HBOR-a su financiranje obnove i razvitka hrvatskoga gospodarstva, financiranje infrastrukture, poticanje izvoza, potpora razvitku malog i srednjeg poduzetništva, poticanje zaštite okoliša, osiguranje izvoza hrvatskih roba i usluga od netržišnih rizika. Zbog čega se HBOR, s obzirom na osnovnu djelatnost, bavi prodajom nekretnina, i ne bi li taj posao trebala banka prenijeti na neku agenciju pitali smo odgovorne u HBOR-u.
Iz banke odgovaraju kako se nije ukazala potreba za sklapanjem ekskluzivnih ugovora o zastupanju s nekim od posrednika “budući da se radi o malom broju preuzetih nekretnina.” Iz HBOR-a također kažu kako prodaju preuzetih nekretnina banka obavlja kroz različite prodajne kanale – direktne s vlastitim resursima i indirektne preko ovlaštenih posrednika za prodaju nekretnina. Nekretnine se, navode, intenzivno oglašavaju preko HBOR-ove web-stranice te specijaliziranih medija za oglašavanje nekretnina (novine i web-stranice).