Vijećnici smatraju da je rad Općinskog vijeća marginaliziran i zanemaren i da bi se u katastrofičnoj situaciji u kojoj se našla Gunja nakon nezapamćenih poplava sjednice trebale što češće sazivati.
– Budući da se, za razliku od Općine Gunja, Komunalno trgovačko društvo Gunja d.o.o. nije vratilo u Gunju i nastavilo biti servis građanima Gunje kakav je bio prije poplave te da imamo informaciju da se razmatra mogućnost njegova preuzimanja od strane županjskih tvrtki Komunalac i Čistoća Županja, sazivamo izvanrednu sjednicu Općinskog vijeća sa sljedećim dnevnim redom – stoji u zahtjevu koji je potpisalo pet gunjanskih vijećnika.
Predlažu i šest točaka dnevnog reda. Traže očitovanje Skupštine, Nadzornog odbora i Uprave Trgovačkog komunalnog društva Gunja o budućnosti te tvrtke te raspravu o referendumskoj inicijativi grupe vijećnika s referendumskim pitanjem “Treba li Gunja i dalje imati svoje komunalno poduzeće ? Da ili ne?”
Zatražili su i očitovanje načelnika zbog čega su mještanima Gunje izdani računi za komunalne usluge prema stanju prije poplava umjesto da su se izdani računi uskladili sa stvarnim stanjem u toj općini. Od prvog čovjeka Gunje Hrvoja Lucića očekuju i konkretne informacije o poslovnoj suradnji Općine Gunja s tvrtkama Soling iz Slavonskog Broda i Fagum iz Posavskih Podgajaca te podatke o do sada ugovorenim, realiziranim i plaćenim poslovima.
Oporbeni vijećnici traže i objašnjenje kriterija za isplatu pomoći poljoprivrednicima na poplavljenim područjima te saznanja načelnika o početku obnove gospodarskih, poslovnih i ugostiteljskih objekata i kako će se oni kategorizirati. Predlažu i pokretanje inicijative za produženje mjera Zavoda za zapošljavanje za očuvanje radnih mjesta na poplavljenom području za još šest mjeseci. Vijećnik HDZ-a Dražen Džoić, jedan od petorice koji su potpisali zahtjeve za održavanje izvanredne sjednice Općinskog vijeća, objašnjava kako vijećnici žele da ih se detaljno informira o radu i aktivnostima Općine jer to je njihovo pravo, ali i obveza.
Nedopustivim smatra da o važnim stvarima za Gunju i njezine stanovnike, kao što su, primjerice, događaji u Komunalnom trgovačkom društvu Gunja, gdje je i zaposlen određen broj ljudi, informacije dobivaju na ulici. Vijećnici žele znati što se događa i sudjelovati u donošenju bitnih odluka, a smatraju potrebnim da se i mještane Gunje upozna s aktualnostima i potezima koje povlači općinska vlast.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ/glas-slavonije.hr