Pozivaju sve nositelje obnove, odnosno vlasnike nekretnina koji su potpisnici ugovora o obnovi, a koji smatraju da je Zakon o saniranju posljedica katastrofe na području Vukovarsko-srijemske županije nepravedan i da ga treba mijenjati, neka se odazovu.
– Naglašavamo da naše aktivnosti nisu politički motivirane, nego želimo ukazati i pokušati promijeniti nepravdu kojoj smo svjedoci. Pozivamo da se u prikupljanje potpisa uključi što veći broj ljudi kako bismo ostvarili što jaču poziciju za ispravljanje nepravde. Želimo prisiliti Vladu na izmjenu Zakona u onom dijelu kojeg smatramo nepravednim, pojašnjavaju u gunjanskom HDZ-u. Peticijom traže pravo na obnovu za sve objekte oštećene ili uništene u poplavi te izmjenu odštetnih iznosa, odnosno umjesto 40 tisuća i 70 tisuća kuna, koliko su dobivali vlasnici koji su sami obnavljali svoje kuće da se odredi postotak od procijenjene vrijednosti radova iz elaborata. Među zahtjevima su i hitno pristupanje obnovi gospodarskih objekata svih fizičkih i pravnih osoba te hitna obnova stočnog fonda svih vlasnika OPG-ova po modelu grlo za grlo.
– Ni kuna nije uložena u gospodarstvo Gunje. I kod nas je bilo građevinskih tvrtki, a ni jedna nije uključena u obnovu. Imali smo i nekoliko tvornica namještaja, ali ni one nisu uključene u obnovu. Da se to učinilo one bi danas radile, a ne da se zatvaraju i otpuštaju radnici – poručuju organizatori. Traže i da se vlasnicima kuća kojima su državni izvođači obnavljali kuću i radove obavili nekvalitetno, isplati određeni novčani iznos za njihovu sanaciju. Među zahtjevima je i isplata odštete za uništenu poljoprivrednu mehanizaciju te za aparate i strojeve potrebne za obavljanje industrijskih ili uslužnih djelatnosti.
S konkretnim aktivnostima, izražavanjem nezadovoljstva i ukazivanjem na nepravdu nanesenu mještanima tijekom obnove, krenula je početkom rujna Mladež HDZ-a Općine Gunja, organiziravši prosvjed kako bi ministrima u Vladi RH koji su nazočili svečanosti zahvale, ali i hrvatskoj javnosti „pokazali pravu istinu o obnovi Gunje“.
A da su razlozi pobune mještana poplavljenih sela itekako opravdani, pokazuju i tajni troškovnici obnove koji su ovih dana procurili u javnost, a koji zorno pokazuju da su vlasnici objekata, ukupno njih 1164, koji su sami obnavljali svoje kuće jako pogriješili kada su od države uzeli novac. Maksimalan iznos bio je 70 tisuća kuna, a ispostavilo se da su na nekim novim kućama, koje su gradili izvođači koje je angažirala država, ugrađene i septičke jame u vrijednosti od 64.500 kuna! Veliku buru nezadovoljstva izazvao je podatak da su na gradnju gotovo 300 novih tipskih kuća utrošeni megalomanski iznosi. Gradnja kuće od 55 kvadrata stajala je čak 887.000 kuna s PDV-om, od 70 kvadrata milijun kuna, dok je u kuće od 85 kvadrata uloženo bajoslovnih 1,2 milijuna kuna. Troškovnici su uznemirili duhove i pokrenuli lavinu nezadovoljstva i gorčine među stanovnicima poplavljenih sela.
– Zar je normalno da ja za sanaciju kuće dobijem 70.000 kuna, a tvrtka koju je angažirala država za te iste radove dobije od 300.000 do 450 tisuća kuna? Zašto onda i ja nisam dobio taj novac, ili neka i oni rade za 70.000 kuna – pita se jedan od ogorčenih mještana. Gunjanci pozivaju Državno odvjetništvo i USKOK da pod hitno pročešljaju obnovu, cjenike i ugovore s izvođačima radova koje je angažirala država i da se pokrene kaznena odgovornost za sve profitere koji su se debelo okoristili katastrofom koja je lani zadesila istok županjske Posavine.
I resorna ministrica Anka Mrak-Taritaš, koja je prilikom posjete županjskoj Posavini redovito isticala da se vodi računa o svakoj kuni hrvatskih poreznih obveznika i da nakon završetka obnove s poplavljenog područja želi otići čistog obraza, prekjučer je poručila da nikakve muljaže neće dopustiti. I sama je priznala da su cijene bile previsoke, sve će se provjeriti i lažni se računi neće platiti. Zaustavila je isplatu izvođačima dok se još jednom sve ne provjeri, a krenut će se od luksuznih septičkih jama. Ovih će dana, poručila je, biti objavljeni troškovnici za prve obnovljene kuće, a s dobivanjem uporabnih dozvola i za sve ostale jer hrvatski porezni obveznici koji su platili obnovu imaju pravo znati na što je utrošen njihov novac.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ/glas-slavonije.hr