Sezona grijanja je pred vratima i građani koji to još nisu učinili ovih dana intenzivno tragaju za ogrjevom. Žale se na previsoke cijene, jer za prostorni metar kvalitetnog drveta nakupcima treba izdvojiti i do 350 kuna.
Sve se više kućanstava u Vukovarsko-srijemskoj županiji odlučuje vratiti tradicionalnom načinu grijanja. Potražnja za drvima raste, raspoložive količine su ograničene i sve je teže zadovoljiti iskazane potrebe.
– UŠP Vinkovci siječe strogo ograničene količine zadane propisima Osnove gospodarenjem. Na temelju tih količina radi se Plan proizvodnje, iz kojeg se točno zna udjel pojedinih sortimenata, pa tako i ogrjevnog drva. Te količine nedostatne su za potrebe lokalnog stanovništva, no građanima su dostupni i drugi energenti. UŠP Vinkovci ima ugovorne obveze što se tiče ogrjeva prema kogeneracijama, dio ogrjeva izrađuju i izrađivat će poduzetnici – kooperanti tvrtke Šumska biomasa, što nudimo na prodaju preko šumarija, a dio još uvijek dajemo za samoizradu građanima – ističu u Direkciji Hrvatskih šuma u Zagrebu.
Napominju da su pojedine šumarije u UŠP Vinkovci tijekom godine nudile, a neke još uvijek nude, ogrjev koji je izradila sestrinska tvrtka Šumska biomasa po cijeni od 210 kuna za prostorni metar.
Ilustracije radi, termoelektrana u Babinoj Gredi kao gorivo koristiti biomasu iz okolnih šuma i godišnje su joj potrebe 80 tisuća tona drvne sječke. A UŠP Vinkovci godišnje proizvede ukupno 170.000 kubika, i riječ je o zadanim količinama, a sirovinom moraju opskrbiti i ostala postrojenja i lokalne drvoprerađivače. Kućanstva koja žive u naseljima u blizini šuma kojima gospodari HŠ, mogu dobiti nalog i iz šume izvesti 10 ili 15 prostornih metara ogrjevnog drveta, tj. ono što je ostalo nakon sječe uz vrlo povoljnu naknadu. No i s nalozima se godinama manipulira, šverceri drva izvlače na tuđa imena i OIB, prodaju ga prema dvostruko, pa i višestruko većoj cijeni.
– Prošli ponedjeljak sam u 3 sata iza ponoći išla pred šumariju čekati nalog za samoizradu i dobila ga. Izvezli smo 12 metara drva i možda nakupimo još toliko do sutra u podne, kada se obavlja procjena za izvoz u petak. Po nalog sam išla i tjedan ranije, ali nisam ga dobila. Stigla sam u 6 sati, ondje je već čekalo 20-ak ljudi, a dali su samo osam naloga – ispričala nam je kućanica iz Bošnjaka. S nalogom, kaže, odlaze u određeni dio šume i kupe ostatke drva, “jer sada sve daju privatnicima, oni pokupe ono što valja, a narodu što ostane”.
– U petak ujutro (danas, nap.a.) bit će gužva na izlazu iz šume pa možete i tamo vidjeti razočarane ljude kojima je šuma pod nosom, a kod kuće nemaju drva ni za početak zime, a kamoli za dalje – poručuje.
A situaciju s ogrjevom itekako koriste i prijevoznici koji traktorom ljudima dovoze drva kućama i za metar uzimaju od 50 do 70 kuna, što je previše. Ali svjesni su toga da je ljudima isplativije kupiti drva u šumariji i platiti prijevoz, nego ogrjev kupovati od švercera.
U Direkciji Hrvatskih šuma u Zagrebu u odgovoru na naš upit ističu da će se ogrjev uskoro moći kupiti i u šumarijama.
– Ubuduće, po šumarijama ćemo ponuditi određene količine višemetarskog ogrjevnog drva za potrebe stanovništva po cijeni od 240 kn/m3. Radi se o ogrjevu koji smo proizveli svojim vlastitim kapacitetima više od ugovorenih količina – pojasnili su. Iznova upozoravaju da će osiguranje ogrjeva biti sve veći problem i da će se građani morati okrenuti i drugim energentima.
M.Lešić Omerović/glas-slavonije.hr