Najveća hrvatska kreditna unija, Kreditna unija Jamstvo, ove godine obilježava dvadesetu obljetnicu svoga poslovanja. Član Uprave Kreditne unije Jamstvo, Petar Barišić, pojasnio je zbog čega je dvadeseta obljetnica toliko važna, što je sve obilježilo posljednjih dvadeset godina te što se sve promijenilo u tom periodu poslovanja.
Početnički izazovi
Kreditna unija Jamstvo osnovana je 1998. kao Štedno-kreditna zadruga Jamstvo. Tada, kao mala, gotovo obiteljska tvrtka, započela je svoje poslovanje s tri zaposlena i jednom poslovnicom. „Za malo poduzeće i najmanji se korak čini velikim i izazovnim, ali s jasno definiranim ciljem i vizijom kako taj cilj ostvariti, svaki je korak lakši“, kaže član Uprave Petar Barišić i dodaje: „Naš je uspjeh sve samo ne slučajan. Znali smo da želimo svojim zadrugarima ponuditi povoljniju štednju te jednostavne i brze kredite, koje banke zbog svog načina poslovanja i zamršene administracije nisu u mogućnosti. Željeli smo dokazati da bankarenje ne mora biti zamršeno i komplicirano za klijenta nego da se štednja ili kredit mogu ugovoriti u samo jednom danu.“
Međutim, iako strateški uspješno definirano, poslovanje Štedno-kreditne zadruge operativno je nailazilo na mnogobrojne prepreke. „Sustavu u nastajanju potrebno je značajno više vremena za provedbu nekih osnovnih funkcija koje s vremenom postaju rutinske i svakodnevne. Zbog toga smo u tim prvim godinama često radili „od jutra do sutra“ kako se u narodu kaže“, objašnjava kroz šalu Barišić. Kako je poslovanje raslo, stvorila se potreba i za dodatnim poslovnicama, kao i za dodatnim radnicima, pa je Štedno-kreditna zadruga do svoje desete godišnjice, zapošljavala oko dvadeset djelatnika i poslovala na petnaestak adresa.
Preoblikovanje u Kreditnu uniju
2008. godine, Štedno-kreditna zadruga Jamstvo Zakonom o kreditnim unijama preoblikovana je u Kreditnu uniju Jamstvo. Kako su kreditne unije vezane uz članove istog zanimanja, zaposlenja ili prebivanja, Kreditnoj uniji Jamstvo, omogućeno je poslovati samo za članove s prebivanjem na području Vukovarsko-srijemske županije. „To je bio velik udarac, kako za nas tako i za sve druge štedno-kreditne zadruge. Naime, pri preoblikovanju smo svojih petnaestak poslovnica morali svesti na svega pet, a od 124 štedno-kreditne zadruge koliko ih je bilo prije 2008., preoblikovanje je uspjelo realizirati samo njih tridesetak“, kaže Barišić, ali ističe: „svaku prepreku ili problem treba shvatiti kao izazov iz kojeg je potrebno izvući ono najbolje, što smo mi i učinili“.
Nakon preoblikovanja i smanjenja teritorija poslovanja, Kreditna unija Jamstvo okrenula se zauzimanju pozicije lokalnog lidera u brzom i fleksibilnom kreditiranju. „U nastaloj situaciju ograničene kvantitete, htjeli smo iskoristiti prednosti lokalnog poslovanja, bolje upoznati svoje članove i ponuditi veću kvalitetu“, objašnjava Barišić. „Tako smo se naročito istaknuli u ugovaranju usluga štednje i kredita u samo jednom danu, kako za zaposlene i umirovljenike, tako i za obrtnike i poljoprivrednike koji postaju sve važniji segment našeg tržišta.“
Naime, Kreditna unija Jamstvo specijalizirala se u pružanju personaliziranih, fleksibilnih i brzih usluga svojim članovima, prilagođenih upravo njihovim individualnim željama i potrebama. Tako recimo omogućuju poljoprivrednicima otplatu kredita u sezonskim ratama, a blokiranima rješavanje njihovih blokada. „Sve je više članova kojima su potrebni posebni uvjeti kredita, manje ili veće rate, odgoda otplate ili prijevremena otplata, a mi im pomažemo da to i ostvare na što jednostavniji način.“
Poslovanje danas
U svojih dvadeset godina poslovanja, Kreditna unija Jamstvo okupila je preko 10.500 članova s kojima je ugovoreno preko 25.000 kredita. Krediti se ugovaraju s građanima, obrtnicima i poljoprivrednicima, a gotovo da i ne postoji poljoprivrednik na prostoru Vukovarsko-srijemske županije koji nije surađivao s Kreditnom unijom Jamstvo. „Čast nam je biti dijelom nekih od najboljih poduzetničkih priča u našoj lokalnoj zajednici i pomoći obrtnicima i poljoprivrednicima da rade još bolje, zapošljavaju još više te da rastu iz dana u dan“, kaže Barišić.
Nerijetko su upravo kreditne unije najpouzdanija podrška lokalnim obrtnicima i poljoprivrednicima koji su gospodarski pokretač malih gradova i sela. „Svakako mi, koji smo i sami mali, bolje razumijemo naše poduzetnike kojima je ponekad potreban vrlo mali financijski poticaj kako bi održali, unaprijedili ili proširili svoje poslovanje“, kaže Barišić.
Osim što je danas najveća kreditna unija u Hrvatskoj, Kreditna unija Jamstvo ostvaruje pokazatelje značajno više od prosjeka industrije te bilježi konstantan rast već dvadesetu godinu za redom. „Sve je više članova koji prepoznaju kvalitetu usluga kreditnih unija i uviđaju prednosti bankarenja s nama malima koji imamo više volje i želje prilagoditi se njihovim potrebama“, objašnjava Barišić i završava „Velika je stvar biti broj jedan, rasti i konstantno privlačiti nove, ali najveći je izazov zadržati postojeće članove. Radi toga nam je posebno drago dobiti pozitivan feedback od svojih zadovoljnih članova koji naše usluge preporučuju i drugima.“
„Na kraju, izuzetno mi je bitno zahvaliti se svima koji sudjeluju u našem uspjehu – našim članovima, zaposlenicima, partnerima. Da njih nema, ne bi bilo niti naše kreditne unije. Oni su, svojim povjerenjem, radom i suradnjom bili ključni pokretač našeg dugogodišnjeg poslovanja. Zato svima veliko hvala i sretna vam dvadeseta godišnjica!“