Turizam krajnjeg istoka Slavonije, nezaobilazan u sferi kontinentalnog turizma, dakako i njegova ruralna komponenta, ima velike šanse za razvoj, no pritom je bitno objediniti turistički proizvod tog dijela Hrvatske.
Kazao je to nedavno prigodom boravka u Vukovaru i ministar turizma Anton Kliman. – Moramo motivirati dolaske domaćih turista jer nemojmo se zavaravati da će u Slavoniju hrliti horde stranaca – jasan je bio ministar.
Prema službenim podacima o stanju turizma u Vukovarsko-srijemskoj županiji, u 2015. godini ostvareno je više od 110.000 noćenja, što je 18 posto više nego prethodne godine, dok je u prva tri mjeseca ove godine broj noćenja 8,3 posto, a dolazaka 22,9 posto veći nego u istom lanjskom razdoblju. – Naš je uspjeh i veći ako znamo da smo u posljednje dvije godine imali pisane preporuke iz različitih ministarstava o nedolasku u Vukovarsko-srijemsku županiju. Prije dvije godine to je bilo zbog poplave, a prošle godine zbog izbjegličkog vala – navela je direktorica TZ Vukovarsko-srijemske županije Rujana Bušić Srpak.
Međutim, u strukturi gostiju prevladavaju poslovni i dolasci školskih ekskurzija. K tome, i unatoč svojoj brojnosti, od školskih ekskurzija kao i od putnika s kruzera, a ove godine očekuje se da će u Vukovar kruzerima doći oko 30.000 gostiju, u Vukovaru nema prihoda jer ne plaćaju boravišnu pristojbu. Vukovarski gradonačelnik Ivan Penava o toj je temi razgovarao u Ministarstvu turizma i, prema načelnom dogovoru, trebala bi biti uvedena takva pristojba. Vukovarsko-srijemski župan Božo Galić smatra da njegova županija ima goleme turističke potencijale koji su nažalost još uvijek nedovoljno iskorišteni i stavljeni u funkciju ostvarivanja turističkih prihoda. U tome župan, kao i glede podrške za 23 projekta kandidirana za turistički nerazvijena područja, očekuje podršku resornog ministarstva.
A na krajnjem istoku Slavonije doista se ima što vidjeti i doživjeti. U ruralnom turizmu uz ljepote slavonskog podneblja, svaki će gost zasigurno uživati u gastronomskoj ponudi, uz tradicionalnu gostoljubivost Slavonaca. Kulen, čvarci, slanina, domaća rakija, pekmezi iz kućne radinosti, fiš, vrhunska srijemska vina… Domaća se jela kušati mogu primjerice na Acinom salašu u Tordincima, kod Lamuta u Vinkovcima ili u restoranu Vrške u Vukovaru i ladanjskom imanju Principovac u Iloku. U Iloku je i niz vinskih kušaonica, dok istok Slavonije ima i svoje tradicionalne gastromanifestacije. Samo neke od njih su Vinkovo na Vučedolu, Šokačko sijelo u Županji, nacionalna Šunkijada u Starim Mikanovcima, Festival voćnih rakija, likera, pekmeza, bundeva i tikvica u Tovarniku, Iločka berba grožđa.
Vukovar, uz nezaobilazan tzv. memorijalni turizam, nudi i vožnje turističkim brodom po Dunavu i razgled grada turističkim vlakom, a u Srijemu je u ponudi promatranje ptica. Kulturni turizam vrlo je atraktivan, pa se u Vukovaru može obići Gradski muzej u grofovskom dvorcu Eltz iz 18. stoljeća koji je, ove godine, i prvi hrvatski dobitnik Europske muzejske nagrade, dok je Muzej vučedolske kulture jedinstven u svijetu jer je posvećen samo jednoj prapovijesnoj kulturi. Barokne jezgre Vukovara i Vinkovaca, čardak u Županji, Otočka suvara, dvorac knezova Odescalchi u Iloku još su jedna u nizu aktrakcija kao turistička pozivnica na slavonski istok.
glas.sloavonije.hr